V době vlády Andreje Babiše v Česku už zase zdražuje pivo. Prazdroj zvýší ceny v průměru o 3,6 procenta. (Ilustrační foto - redakční koláž)

V Česku už zase zdražuje pivo. Prazdroj od října zvýší ceny pěnivého moku prodávaného v lahvích a plechovkách a to v průměru o 3,6 procenta, což představuje nárůst ceny o 50 haléřů. Zvýšení cen se týká některých balení Pilsner Urquell, Radegast, Gambrinus, Velkopopovický Kozel a neochuceného Birellu.

Čepovaná piva pro hospody a restaurace nezdraží. Beze změny zůstává také cena ochucených nealkoholických piv a ciderů. Informace potvrdila mluvčí největšího českého pivovaru Jitka Němečková.

Zdražování Prazdroje v minulých letech kopírovala většina větších českých pivovarů.

Prazdroj zdražil naposledy loni v říjnu o 3,7 procenta a to hlavně balené i čepované ležáky. Balený i čepovaný Pilsner Urquell loni podražil o 1,50 Kč na půllitr.

nejnovější zdražení zdůvodňuje pivovar růstem nákladů na výrobu, balení a distribuci s tím, že rostou ceny vstupních materiálů a zvyšují se náklady v dopravě či logistice a to především u externích dodavatelů, kteří do svých služeb promítají i zvyšující se mzdy.

Prazdroj podle svého vyjádření do růstu cen zohledňuje vysoké investice ve výrobě, které jdou v posledních době zejména do balených piv.

Příkladem je největší současná stavba nové plechovkové linky v pivovaru Radegast v Nošovicích za 580 milionů Kč. Vedle toho Prazdroj dlouhodobě investuje do zlepšování nákupního prostředí v obchodech.

Ceny piva pro restaurace, tedy piva v tancích a sudech, nechává Prazdroj beze změn.

Prazdroj loni v ČR a v cizině prodal rekordních 11,5 milionu hektolitrů piva, což představovalo meziroční nárůst o čtyři procenta. Na domácím trhu se prodej piva zvýšil o 3,8 procenta na 7,2 milionu hektolitru.

Pivovar vykázal loni čistý zisk 4,5 miliardy korun při tržbách 16,5 miliardy Kč. (sfr)