Předseda vlády Andrej Babiš (ANO) se i podruhé odvolal proti rozhodnutí černošického úřadu v kauze střetu zájmů.

Premiér Andrej Babiš (ANO) se podruhé odvolal proti rozhodnutí Městského úřadu v Černošicích v kauze střetu zájmů. Případ se tak vrátí Středočeskému kraji k novému projednání. Černošický úřad vede s premiérem správní řízení kvůli spáchání přestupku proti zákonu o střetu zájmů. Babiš čelí podezření, že stále ovládá média spadající pod holding Agrofert.

Nové rozhodnutí vydal černošický úřad 2. srpna, výsledek nezveřejnil. Babiš se prostřednictvím svého zástupce v úterý odvolal. Vzhledem k tomu lze usuzovat, že úřad rozhodl v jeho neprospěch.

Poprvé černošický úřad v premiérově kauze rozhodl letos v lednu. Dospěl k závěru, že Babiš přestupek spáchal a uložil mu pokutu 200 tisíc korun.

Premiér se odvolal a případ převzal krajský úřad, který březnu rozhodnutí černošického úřadu zrušil a věc vrátil k novému projednání.

Podnět na černošický úřad podala organizace Transparency International (TI). Ta tvrdí, že Babiš i nadále ovládá holding Agrofert a média, čímž porušuje zákon o střetu zájmů.

Babiš se už dříve hájil tím, že holding vložil do svěřenského fondu. Tvrdí, že tím dostál povinnostem vyplývajícím ze zákona o střetu zájmů.

Babiš se zatím vyhnul pokutě kvůli střetu zájmů: Kraj vrátil případ do Černošic

(pel)