Ministerstvo kultury rozdělovalo dotace neefektivně a netransparentně, odhalil NKÚ.

Ministerstvo kultury mělo v období 2016 až 2018 rozdělovat dotace na kulturní aktivity složitě, neefektivně a netransparentně. Na základě prověrky to odhalil Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Podpora byla podle kontrolorů roztříštěná a kvůli chybějícímu informačnímu systému náročná pro poskytovatele i příjemce.

„Všechny tyto nedostatky jsou dlouhodobé a ministerstvo kultury se u mnohých z nich zavázalo už po předchozí kontrole NKÚ v roce 2014, že je napraví. Téměř nic se ale nezlepšilo,” uvedl úřad.

Podle NKÚ ministerstvo poskytovalo prostředky netransparentně, protože podpořilo i projekty mimo výběrové řízení. Nedostatky zjistili kontroloři také u některých příjemců, například u Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, jehož organizátoři každoročně obdrželi nejvyšší podporu – 30 milionů korun.

Jedním z důvodů složitého rozdělování podpory bylo i to, že ministerstvo kultury nemělo informační systém pro její poskytování, i když se k tomu zavázalo už po kontrole NKÚ v roce 2014.

Ministerstvo kultury naopak argumentuje tím, že od letošního roku platí příkaz ministra, který sjednotil a podrobně upravil systém dotací a do velké míry odstranil roztříštěnost, složitost, administrativní zátěž a neefektivitu dotačních výběrových řízení.

Resort každý rok poskytl zhruba 500 až 600 milionů korun na aktivity, jako jsou tanec, divadlo, literatura, hudba, film a výtvarné umění.

Mluvčí ministerstva kultury Martha Häckl uvedla, že začátkem roku 2015 MK zahájilo systémové změny směřující k vyšší transparentnosti.

„V blízké době bude celý tento systém převeden do elektronizované podoby,” dodala.

 (pel)