Průmyslová výroba v Česku se letos v červnu meziročně propadla o 3,8 procenta.

Průmyslová výroba v Česku po čtyřech měsících růstu se letos v červnu meziročně propadla o 3,8 procenta. Důvodem je pokles výroby motorových vozidel, ale částečně i vysoká srovnávací základna v loňském roce. Informoval o tom Český statistický úřad (ČSÚ).

V květnu i dubnu letošního roku průmysl v ČR meziročně posiloval o více než tři procenta.

V červnu však průmysl oslabil i meziměsíčně, a to o 2,8 procenta.

Za celé druhé čtvrtletí letošního roku však průmyslová výroba v ČR meziročně stoupla o 0,8 procenta.

„Průmysl v červnu klesl meziročně i meziměsíčně. K snížení celkové produkce přispěly nejvíce výroba automobilů, kovovýroba a energetika,“ konstatovala vedoucí oddělení statistiky průmyslu ČSÚ Iveta Danišová.

„Snížila se také hodnota nových zakázek, a to o necelých deset procent,“ upřesnila dále.

Výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů meziročně poklesla o 3,9 procenta. Ještě výraznější bylo oslabení produkce kovových konstrukcí a kovodělných výrobků, které činilo 5,9 procenta.

Výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu poklesly oproti loňsku o 6,5 procenta.

Posílení zaznamenala produkce pryžových a plastových výrobků, a to o 5,7 procenta. Meziročně stoupla i výroba počítačů a další elektroniky o 7,1 procenta či výroba ve farmacii o 8,6 procenta.

V červnu se v průmyslu meziročně snížily tržby, hodnota zakázek a průměrný počet zaměstnanců. Tržby z průmyslové činnosti v běžných cenách klesly o 3,8 procenta. Podílel se na tom propad vývozu i pokles domácích tržeb.

Hodnota nových zakázek se snížila o 9,9 procenta. Výraznější byl pokles u zakázek ze zahraničí, který dosáhl 11,3 procenta, zatímco hodnota domácích zakázek se snížila jen o 6,8 procenta.

Průměrný evidenční počet zaměstnanců v průmyslu se v červnu oproti loňsku snížil o 0,6 procenta. Průměrná hrubá měsíční mzda těchto zaměstnanců ale naopak meziročně vzrostla o 4,7 procenta.

Za celé druhé čtvrtletí tohoto roku byl vývoj v průmyslu příznivější. Produkce meziročně stoupla o 0,8 procenta, tržby se zvýšily o 3,3 procenta a hodnota nových zakázek vzrostla o 0,8 procenta. Zaměstnanců v průmyslu ale ubylo o 0,5 procenta. Jejich průměrná mzda se zvýšila o 6,6 procenta. (sfr)