Opozice odsoudila českého premiéra Andreje Babiše po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem, jde prý o slabého premiéra, který si neumí prosadit svou...(Foto: FB Andrej Babiš)

Andrej Babiš (ANO) je podle opozice slabý premiér. Předsedové opozičních stran předsedu vlády odsoudili po dnešním jednání s prezidentem Milošem Zemanem, které nepřineslo žádný posun. Podle pirátského šéfa Ivana Bartoše nefunguje Babiš ve vyjednávání. Předseda SPD Tomio Okamura se pustil do ČSSD za boj o koryta. Babiše se zastal akorát předseda KSČM Vojtěch Filip, podle kterého premiér preferuje stabilní vládu s důvěrou.

„Vysvětlil jsem panu prezidentovi, že máme koaliční smlouvu, podle které jsem postupoval. Pan prezident má svůj názor na roli pana Staňka a má svůj názor na pana Šmardu, kterého nepovažuje za ideálního kandidáta na tento post,” řekl po jednání Babiš.

Zeman i po druhé Babišově výzvě odmítá odvolat ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD) a jmenovat na jeho post Michala Šmardu (ČSSD).

Podle Babiše bude důležitá schůzka Zemana, Staňka a šéfa ČSSD Jana Hamáčka v Lánech. Premiér zopakoval, že si přeje pokračování menšinové vlády s ČSSD.

Předseda ČSSD Jan Hamáček odmítl situaci nyní komentovat. Sociální demokracie ale nadále trvá na nominaci Michala Šmardy na post ministra kultury, jinak prý odejde z vlády.

Předsedové několika opozičních stran považují Babiše po dnešním jednání s prezidentem Milošem Zemanem za slabého premiéra.

„Co mně na tom hrubě vadí, je to, že premiér rezignoval na to, že i on má nějakou ústavní povinnost. On nese demisi na Hrad, tak on by měl trvat na tom, že prezident má konat. A ne říkat, že mu to vlastně je jedno, že chce jednat, že kompetenční žalobu nepodá a podobně,“ uvedl předseda lidovců Marek Výborný.

Podle šéfa Pirátů Ivana Bartoše je zarážející, jak Babiš nefunguje ve vyjednávání.

Podle šéfa TOP 09 Jiřího Pospíšila se Zeman úspěšně pokouší o vládu hnutí ANO a svých přátel.

Předseda SPD Okamura situaci považuje za „pokračování trapného nekonečného příběhu o nestabilní rozhádané vládě a boje ČSSD o koryta.“

Babiše se zastal předseda komunistů Vojtěch Filip.

„Myslím, že jde o logický krok premiéra, který preferuje stabilní vládu s důvěrou a plněním hlavních cílů, tedy snižování zadlužení státu, boj proti korupci a zvyšování životní úrovně,“ řekl.

Prezident Miloš Zeman v květnu odmítl přijmout demisi ministra Antonína Staňka. Odvolání poté na přání ČSSD navrhl premiér Babiš, prezident mu ale zatím nevyhověl.

(pel)