Krachující Česká pošta dostane od státu 800 milionů korun, aby uhradila ztráty.

Stát zadotuje krachující Českou poštu. Podnik dostane 800 milionů korun na úhradu ztrát, které jí vznikly poskytováním zákonem daných služeb v letech 2013 a 2014. Počítá s tím novela poštovního zákona, kterou schválila sněmovna. Nyní ji ještě musí schválit Senát a podepsat prezident.

„Je to velmi dobrá zpráva pro Českou poštu, že stát bude konečně České poště hradit náklady, které poště ukládá poštovní licence a dosud nebyly České poště plně hrazeny,“ uvedl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Z uvedené částky má pošta dostat 500 milionů ještě letos a zbylých 300 milionů v příštím roce.

Podle Hamáčka podpora pomůže podniku spustit dlouhodobě plánované změny.

Evropská komise už uvedenou částku schválila, je podle ní v souladu s pravidly veřejné podpory. Komise už dříve schválila také úhradu nákladů za roky 2015 až 2017, která dohromady představuje 1,8 miliardy korun a pošta je už dostala.

Pošta měla původně peníze na úhradu čistých nákladů na poskytování základních služeb, které jí ukládá poštovní licence, získat od jednotlivých doručovatelských firem na trhu podle výše jejích tržeb.

Tento kompenzační fond však nikdy nezačal fungovat. Od roku 2015 vláda systém změnila tak, že pošta bude úhradu získávat ze státního rozpočtu.

Státní podnik má problémy dlouhodobě. Česká pošta se v roce 2018 propadla do ztráty 275 milionů korun. Skutečná provozní ztráta bez započítání pohledávky vůči státu za univerzální službu byla 1,075 miliardy. V roce 2017 přitom podnik skončil se ziskem 91 milionů korun.

Pošta do restrukturalizace investuje 7,5 miliardy korun, částečně ji chce financovat prodejem nemovitostí. Do roku 2021 se chce opět vrátit k zisku.

Státní pošta se propadla do ztráty 275 milionů. Do plusu se podnik dostane až v roce 2022

(pel)