Evropská komise neproplatí Agrofertu dotace na projekty za 170 milionů. Prostředky proto byly uhrazeny ze státního rozpočtu České republiky. 

Evropská komise neproplatí Agrofertu dotace na projekty za 170 milionů. Prostředky proto byly uhrazeny ze státního rozpočtu České republiky. Projekty holdingu Agrofert, o jejichž proplacení ministerstvo financí zatím nepožádalo Evropskou komisi a platí je z českého rozpočtu, se ke konci června vyšplhaly na 170,422 milionu korun.

Informoval o tom server irozhlas.

V posledních týdnech se neproplacená částka, kterou financovala Česká republika, zvýšila o devět milionů. Šlo o projekt na úsporu energie v Kosteleckých uzeninách a likvidaci ekologické zátěže firmy Navos.

Holding Agrofert převedl v roce 2017 premiér Andrej Babiš do svěřenských fondů.

„K 30. červnu 2019 došlo k navýšení částky výdajů nepředložených Evropské komisi k proplacení na 170,422.380 korun,“ uvedl mluvčí ministerstva financí Zdeněk Vojtěch.

Neproplacená částka se zvýšila o náklady na dva projekty společností z holdingu. Šlo o 2,7 milionu pro Kostelecké uzeniny a 6,4 milionu pro Navos.

Ministerstvo financí přestalo žádat Evropskou komisi o proplácení projektů holdingu Agrofert v polovině prosince roku 2018 poté, co mu tento postup doporučili unijní úředníci.

V té době komise začala šetřit možný střet zájmů premiéra Babiše kvůli čerpání dotací firmami z Agrofertu. Na začátku roku pak do Česka dorazila auditní mise.

iROZHLAS letos v polovině května uvedl, že ministerstvo financí nepředložilo k proplacení EK projekty Agrofertu za více než 161 milionů korun. Mezi nimi je 100 milionů korun na stavbu linky na výrobu toastového chleba i příspěvek 19 milionů na odstranění staré ekologické zátěže pro firmu Navos nebo 29 milionů, které měl dostat na pět projektů Výzkumný ústav organických syntéz.

Systém čerpání evropských dotací je založen na principu předfinancování ze státního rozpočtu. Nejdříve se žadateli o dotaci proplatí peníze z českého rozpočtu. Prostředky pak Evropská komise proplácí až po splnění určitých podmínek.

Projekty holdingu Agrofert, jež nyní ministerstvo financí k proplacení do Bruselu neposlalo, tak byly zcela uhrazeny ze státního rozpočtu.

Na přelomu května a června dorazily do ČR předběžné závěry auditu Evropské komise. Oba konstatovaly, že premiér Babiš je ve střetu zájmů. (sfr)