Armáda dostane 62 nových obrněnců za 6 miliard. Obraně je dodá Eldis Pardubice z holdingu CSG. (Foto: CSG)

Ministerstvo obrany po 2 letech jednání konečně nakoupí 62 kolových obrněných vozidel Titus za více než 6 miliard korun. Armádě je v letech 2022 a 2023 dodá společnost Eldis Pardubice z holdingu Czechoslovak Group (CSG). 

„Úspěšně se nám podařilo dokončit projekt, který se řešil od roku 2015. Naše armáda získává nová bojová vozidla, která budou vyráběna v České republice a výrazně přispějí k modernizaci pozemních sil,“ uvedl ministr obrany Lubomír Metnar (ANO).

„Vozidlo Titus nahradí zastaralou techniku a budou jím vybaveny jednotky 4. brigádního úkolového uskupení,“ uvedl náčelník generálního štábu armády Aleš Opata.

Eldis dodá české armádě 42 kolových obrněných vozidel velitelsko-štábních a spojovacích a 20 kolových obrněných vozidel MKPP (místo koordinace palebné podpory) včetně logistického zabezpečení a školení.

Vozidla Titus, která podle ministerstva vyjdou na asi 6 miliard korun, byla vyvinuta na podvozku Tatra 6×6 a osazena bojovou nástavbou od francouzské společnosti Nexter Systems. Společnost Eldis od ní získala výhradní licenční práva spojená s dodávkou, výrobou a servisem.

Zakázku přitom vláda schválila už předloni v létě. Vojáci měli o vozidlo eminentní zájem už od roku 2015.

Původně totiž vozidla měla dodat společnost Tatra Export. Ta ale neměla bezpečnostní prověrku a proto žádala ministerstvo o změnu dodavatele.

Novým dodavatelem se tak stala pardubická společnost Eldis, která se specializuje na výrobu radarů a stejně jako Tatra Export patří do zbrojařského koncernu Czechoslovak Group (CSG).

(pel)