ČNB bude určovat parametry hypoték, schválila vláda.

Česká národní banka (ČNB) zřejmě bude moci ze zákona určovat parametry pro hypotéky. Novelu, která má omezit možná rizika na finančním trhu, mimo jiné nadměrné zadlužování domácností, schválila vláda. Nyní zamíří k poslancům do sněmovny a poté ji musí podepsat prezident Miloš Zeman. 

V současnosti reguluje centrální banka hypoteční trh pouze formou doporučení, která nejsou právně závazná. Banky se nicméně těmito doporučeními většinou řídí.

Doposud ČNB ve svých doporučeních bankám ukládá, aby většině lidí poskytovaly hypotéky maximálně na 80 procent hodnoty nemovitosti a na 90 procent jen omezenému počtu žadatelů.

Splátka hypotéky a dalších dluhů od loňského 1. října nesmí přesáhnout 45 procent čistého měsíčního příjmu žadatele a celkové zadlužení devítinásobek jeho čistého ročního příjmu.

Podle kritiků novely navrhovaná regulace ještě ztíží dostupnost hypoték, a tím i bydlení.

Stát chce navíc zvýhodňovat hypotéky podle věku. Ministerstvo financí tak chce zpřístupnit především hypotéky pro mladé lidi do 36 let, kteří by tak oproti dalším žadatelům byli ve výhodě.

Na pořízení vlastního bydlení by si mohli půjčit až sto procent hodnoty nemovitosti a stačily by jim k tomu nižší příjmy.

Pokud návrh odsouhlasí vláda a projde oběma komorami parlamentu, mladí si budou smět vzít v bance na nemovitost hypotéku až o 10 procentních bodů nad limit, který ČNB stanoví ostatním.

Na splátku hypotéky a dalších dluhů by pak mohli vydávat z čistého příjmu až o 5 procent více než starší lidé. Celková hypotéka by mohla být také vyšší než u jiných žadatelů.

(pel)