Americký prezident Donald Trump bojuje za svobodu internetu. Nechal proto zprovoznit webový formulář, prostřednictvím kterého lidé mohou Bílému domu udávat, že je sociální síť zablokovala.

Americký prezident Donald Trump vyrazil do boje za svobodu na internetu. Vadí mu totiž zásahy sociálních sítí, které blokují některé údajně „závadné“ příspěvky. Nechal proto zprovoznit webový formulář, prostřednictvím kterého lidé mohou Bílému domu udávat, že je sociální síť zablokovala. Trump rovněž odmítl podepsat tzv. christchurchskou výzvu, která žádá blokování teroristického a násilně extremistického obsahu na internetu. Podporuje ji třeba francouzský prezident Emmanuel Macron nebo předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. 

„Sociální sítě mají prosazovat svobodu projevu. Mnoha Američanům ale jejich účty zavřeli, zakázali nebo je nespravedlivě nařkli z nejasného ‚porušování‘ uživatelských pravidel. Ať jsou vaše názory jakékoli, podělte se se svou zkušeností s prezidentem Trumpem, máte-li podezření, že se takového zásahu vůči vám dopustili kvůli politické tendenčnosti,“ je uvedeno na úvodní stránce formuláře.

Uživatel uvede své jméno a kontakt, zda je občanem USA. Dále popíše, co se s jeho účtem na sociální sítí přihodilo. Co se s poskytnutými informacemi stane, webový formulář neuvádí.

Trump v minulosti několikrát tvrdě kritizoval správce sociálních sítí, které v USA blokují extremistické účty většinou ultrapravicových aktivistů. Počátkem května prezident na Twitteru napsal, že soustavně monitoruje cenzuru amerických občanů na sociálních sítích.

„Toto jsou Spojené státy americké, kde platí zásada známá jako svoboda projevu,“ napsal Trump.

Bílý dům odmítl podepsat tzv. christchurchskou výzvu, která žádá blokování teroristického a násilně extremistického obsahu na internetu.

Výzvu iniciovala novozélandská premiérka Jacinda Ardernová v reakci na masakr muslimských věřících ve městě Christchurch.

Spolu s ní ji podpořili francouzský prezident Emmanuel Macron, britská premiérka Theresa Mayová, předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker nebo kanadský premiér Justin Trudeau. USA podpis nepřipojily s odůvodněním, že respektují svobodu projevu.

(pel)