Rakouská spolková země Dolní Rakousy chce uprchlíkům rozdávat „Desatero přikázání pro přistěhovalectví“.

Rakouská spolková země Dolní Rakousy chce uprhclíkům rozdávat „Desatero přikázání imigrace“. Sepsaná pravidla chování by přistěhovalci v budoucnu museli podepsat a dodržovat je. Desatero vyžaduje třeba vděk vůči Rakousku, dodržování rakouských zákonů nebo ovládaní německého jazyka.

„Těm lidem poskytujeme vše, co potřebují a za to očekáváme také určitou vděčnost,“ uvedl Gottfried Waldhäusl, který je členem protiimigrační Svobodné strany Rakouska (FPÖ).

Ten návrh na vytvoření „desatera“ předložil.

Pravidla chování obsahují „přikázání“ jako „Naučíš se německý jazyk“, „Budeš dodržovat rakouské zákony“ nebo „Spory budeš řešit bez násilí“.

Největší kritiku si ovšem vysloužila věta „Budeš žít s vděčností k Rakousku“.

Žadatelé o azyl by podle Waldhäuslových představ měli v budoucnu desatero podepsat, a zavázat se tak k jeho dodržování. Sankce za jeho porušení ale hrozit nebude.

Plán ostře zkritizovala nejen opozice, tedy sociální demokraté (SPÖ), ale také lidovci (ÖVP), kteří s FPÖ tvoří vládní koalici. Lidovci tvrdí, že jde pouze o marketingový trik, protože návrh nepřináší nic nového.

V současné době musejí migranti v Rakousku absolvovat hodnotový kurz, v němž se seznamují s pravidly, která v zemi platí.

Waldhäusl je známý svým tvrdým protiimigračním postupem. V listopadu 2018 nechal ubytovat nezletilé žadatele o azyl, kteří přišli do Rakouska bez doprovodu, v azylovém zařízení obehnaném ostnatým drátem.

Děti a mladiství nesměli bez doprovodu tuto budovu vůbec opustit. Po vlně kritiky nechala zemská hejtmanka Johanna Miklová-Leitnerová nezletilé migranty převézt na jiné místo.

(pel)