Sněmovna schválila zdanění církevních restitucí.

Poslanecká sněmovna schválila zdanění církevních restitucí, což si komunisté dali jako podmínku pro toleranci Babišovy menšinové vlády s ČSSD. Sněmovna tak přehlasovala veto Senátu. Senátoři a někteří poslanci se chystají novelu napadnout u Ústavního soudu ČR. 

Pro zdanění náhrad hlasovali zejména poslanci ANO, SPD, ČSSD a KSČM a také nezařazení Marian Bojko a Ivana Nevludová.

Opozice zdanění církevních náhrad zkritizovala.

„Ustupování komunistům se nikdy v minulosti nevyplatilo, vláda se ale nepoučila. Kvůli hlasům vládních poslanců, KSČM a SPD prošlo zdanění církevních restitucí, ačkoliv zákon Sněmovně vrátil Senát. Věřím, že spravedlnost zjedná Ústavní soud, na který se obrátíme,” uvedl šéf ODS Petr Fiala.

Šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek označil zdanění náhrad za komunistickou loupež hned několikrát.

„To jediné, co můžeme udělat, je, že budeme apelovat na každého poslance, ať už vládního nebo subvládního, aby se nepřipojoval k druhé ohavné komunistické krádeži,“ řekl.

Zdanění církevních restitucí si komunisté stanovili jako z jednu klíčových podmínek toho, aby podpořili Babišův kabinet s ČSSD.

Daň z náhrad mají církve platit od roku 2020. Novela nyní zamíří k podpisu prezidentovi Miloši Zemanovi.

Stát by zdaněním náhrad mohl podle KSČM získat každoročně zpět zhruba 380 milionů korun z přibližně dvou miliard, které církvím posílá. Platný zákon počítá s tím, že církve dostanou od státu nemovitý majetek v hodnotě zhruba 75 miliard korun.

Za nemovitosti, které se podle zákona nevydávaly, mají církve během 30 let získat 59 miliard korun navyšovaných o inflaci. Zákon má také pomoci k postupné odluce státu a církví. Dosavadní příspěvky státu na jejich činnost se totiž postupně snižují až na nulu v roce 2030.

(pel)