Nejnovější průzkum ukázal, že eurovolby fakticky nezmění poměr sil v Evropském parlamentu.

Nadcházející volby do Evropského parlamentu zřejmě nijak nezmění rozložení politických sil v této celounijní hře na demokracii. Ukázaly to výsledky nejnovějšího průzkumu. Stejně jako dosud jsou nejsilnější celoevropské frakce Evropské lidové strany a sociální demokracie. Frakce konzervativců a reformistů (ECR), kterou do voleb jako „spitzenkandidat“ vede Jan Zahradil (ODS), oproti dnešku ztrácí deset mandátů.

Vyplynulo to z posledního odhadu výsledků na základě průzkumů v jednotlivých členských zemích, který provedla tisková služba europarlamentu.

Nejsilnější frakcí v novém složení Evropského parlamentu (EP) by po květnových volbách tak jako dosud měla být středopravá Evropská lidová strana (EPP), která by měla získat 180 křesel (dnes jich má 217), zatímco sociální demokraté (S&D) na druhém místě by měli 149 zástupců (dnes mají 186 europoslanců).

Jako třetí nejsilnější uskupení z průzkumu vychází liberální frakce ALDE se 76 zástupci. Posílí tak z nynějších 68 europoslanců, mezi nimiž jsou i ti zvolení za české vládní hnutí ANO.

Frakce konzervativců a reformistů (ECR), kterou do voleb jako takzvaný „spitzenkandidat“ vede Jan Zahradil, by měla mít i s britskými konzervativci 66 mandátů. To je o deset méně než dosud.

Výrazněji – ze 37 na 62 mandátů – si podle odhadů polepší strany sdružené v uskupení ENF (Evropa národů a svobody). O něco si polepší i druhá podobná frakce EFDD, která by místo 41 křesel měla získat 45.

V Česku by volby do Evropského parlamentu podle průzkumu vyhrálo Babišovo ANO, které by získalo 8 europoslanců (z celkových 751 křesel).

Čtyři mandáty by získali Piráti, tři by připadly pro ODS, dva pro společnou kandidátku TOP 09, STAN a Zelených a po jednom europoslanci pro ČSSD, KSČM, KDU-ČSL a SPD.

Publikovaný odhad předpokládá na základě dění kolem odkladu brexitu účast Velké Británie v eurovolbách a zachování celkového počtu 751 mandátů v Evropském parlamentu.

Volby do Evropského parlamentu se ČR konají letos 24. a 25. května. Pro Česko v europarlamentu připadá 21 mandátů. V minulých volbách do EP v květnu 2014 získalo ANO čtyři mandáty, stejně jako TOP 09 společně se STAN a také ČSSD. Zvoleni tehdy byli také tři zástupci KDU-ČSL a tři komunisté, dva zástupci ODS a jeden mandát tehdy připadl Svobodným. (sfr)