Rozšíření EET na další obory prošlo ve druhém čtení.

Sněmovna ve druhém čtení podpořili zavedení elektronické evidence tržeb (EET) i do dalších oborů. Opoziční poslanci přišli se stovkami pozměňovacích návrhů. Hlasování se uskuteční nejdříve v květnu, předloha bude čelit snaze Pirátů o zamítnutí. Občanští demokraté prosazují zrušení celého zákona o EET.

Návrh ministryně financí Aleny Schillerové (ANO) rozšiřuje EET například na lékaře, právníky nebo řemeslníky. Nyní poputuje do sněmovních výborů a poté o něm budou definitivně hlasovat poslanci.

Například předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura přinesl celkem 750 pozměňovacích návrhů, které by z EET vyloučily všechny profese a obory, na něž má 3. a 4. vlna dopadnout.

O vyjmutí každé jednotlivé profese se v závěrečném čtení bude hlasovat zvlášť.

Pozměňovací návrhy podali také poslanci Pirátů, SPD, KDU-ČSL, TOP 09 a Starostů. Týkají se mimo jiné zrušení dalších vln zavádění evidence a různých výjimek, třeba na prodej burčáku, vánočních stromků, jmelí, pomlázek, kraslic nebo předvánoční stánkový prodej sladkovodních ryb.

Další úpravy se týkají třeba vynětí lékařských ambulancí z EET nebo výjimky pro podnikatele, kteří nejsou plátci daně z přidané hodnoty, případně pro živnostníky s ročním obratem do 200 tisíc korun, do půl milionu korun, případně do 750 tisíc korun.

EET byla spuštěna 1. prosince 2016. V první fázi musely tržby evidovat pouze restaurace a hotely, od března 2017 pak také podnikatelé ve velkoobchodu a maloobchodu.

Plánovaná třetí vlna EET by se měla týkat stánkového prodeje občerstvení bez stolů a židlí, farmářských trhů, dále služeb účetních, advokátů či lékařů. Čtvrté vlně by pak měli podléhat vybraní řemeslníci.

Právníci, lékaři, účetní nebo prodejci na farmářských trzích měli původně své tržby elektronicky evidovat už od března 2018. V červnu se k nim měli přidat také řemeslníci.

Třetí a čtvrtou vlnu EET však v prosinci roku 2017 zastavil Ústavní soud. Novela, která je aktuálně ve sněmovně, se snaží na výtky soudců reagovat.

(pel)