Svobodě na internetu nejspíš definitivně odzvonilo: Členské státy EU schválily reformu autorských práv.

Boj o svobodu internetu je zřejmě u konce. Členské státy EU totiž potvrdily souhlas osmadvacítky s podobou reformy autorských práv na internetu. Pro zavedení směrnice bylo 19 států, včetně Česka. 

„Jde o milník při rozvoji odolného a dobře fungujícího digitálního jednotného trhu,” uvedl rumunský ministr kultury Valer Daniel Breaz.

Evropská komise krok přivítala. Předseda EK Jean-Claude Juncker uvedl, že Evropa nyní bude mít jasná pravidla, která tvůrcům zajistí spravedlivou odměnu a uživatelům silná práva a která také přinesou odpovědnost internetových platforem.

Usnesení ale nebylo jednomyslné. Pro novelu hlasovali zástupci 19 zemí včetně Česka, Francie nebo klíčového Německa, ale i Británie odcházející z evropského bloku.

Proti bylo 6 zemí, mezi nimi Itálie, Nizozemsko, Finsko či Švédsko.

Estonci, Belgičané a Slovinci se zdrželi hlasování.

Mezinárodní Asociace počítačového a komunikačního průmyslu (CCIA), která sdružuje firmy jako Google, Facebook, Intel či Samsung, ihned označila nová pravidla za nevyužitou příležitost.

„Směrnice nevytváří vyvážený a moderní rámec ochrany autorských práv. Obáváme se, že poškodí on-line inovace a v Evropě omezí svobodu internetu,” řekla Maud Sacquetová z bruselské pobočky asociace.

Členské státy EU mají teď 2 roky na to, aby směrnici převedly do svého práva.

Společnosti jako Google nebo Facebook budou muset podle novely autorům a umělcům platit za užití jejich díla a rovněž ponesou zodpovědnost za obsah, který na jejich web někdo nahrál.

Kritici nové normy se obávají toho, že ohrozí svobodu projevu na internetu a přinese cenzuru.

Cenzura na obzoru: Europarlament definitivně schválil celoevropskou reformu autorského práva

V Praze pohřbili svobodu internetu: Lidé se připojili k protestu proti reformě autorských práv

(pel)