Německo tajně pomohlo s návratem do země ženě, která před lety uprchla do Islámského státu...

Německo údajně pomohlo s návratem do své země ženě, která před několika lety odešla z Německa do teroristického Islámského státu. Informoval o tom časopis Spiegel. Žena byla po návratu umístěna do vazby.

Carla Steinhauerová odešla s třemi dětmi do Sýrie v roce 2015 a připojila se k Islámskému státu. Na začátku letošního roku uprchla z posledního území na východě Sýrie, které ještě ovládal IS, a dostala se do syrského tábora kontrolovaného Tureckem. Odtud se nakonec i s pomocí dvojice zaměstnanců německé ambasády v Turecku mohla ve čtvrtek vrátit do Německa. Náklady ve výši 1700 eur (44 000 korun) na let uhradili její příbuzní.

Carla se spojila před Vánocemi se svou matku Josefin přes WhatsApp.

Vyšlo najevo, že se v Sýrii vdala, vzala si džihádistu. Krátce před Vánocemi bylo místo, kde žila, bombardováno a zemřel její devítiletý syn. Dcery ve věku sedm a devět let přežily, ale potřebovaly pomoc.

Matka pak chtěla jet do Turecka, mezitím však dcera skončila v táboře pro uprchlíky u tureckých hranic. Dcera se pak obrátila na německou ambasádu v Sýrii a psala, že dcery jsou nemocné a krysy jim lezou po posteli.

Případů občanů, kteří se po vojenské porážce IS chtějí vrátit do zemí svého původu, nyní Německo i další evropské země řeší celou řadu. Alespoň oficiálně většinou tvrdí, že těmto lidem v návratu pomáhat nechtějí.

Zdá se ale, že cítí zodpovědnost přinejmenším za osud dětí, které v neutěšených podmínkách musí žít se svými rodiči. Podle údajů ministerstva zahraničí, o nichž informuje agentura DPA, už Německo v návratu z Iráku pomohlo několika dětem. Přesný počet úřad nesdělil, uvedl ale, že jde o vysoké jednociferné číslo. (dd)