Česká Wikipedie se na protest proti celoevropské změně autorského práva na jeden den vypnula a nebude tak fungovat.

Česká verze Wikipedie je celý den vypnutá. Protestuje tak proti celoevropské reformě autorského práva, a proto se na jeden den vypnula a nefunguje. Nová směrnice může podle wikipedistů ohrozit svobodu projevu na internetu. V provozu ve čtvrtek není ani německá, slovenská a dánská mutace.

„Toto je naše poslední šance: Pomozte nám ovlivnit podobu autorského práva v Evropské unii,“ stojí v textu, který se zobrazuje uživatelům.

Předseda spolu Wikimedia ČR Vojtěch Dostál uvedl, že si editoři uvědomují, že to je pro čtenáře nepříjemné. V případě, že by směrnice začala platit, by to bylo mnohem horší.

Čeští zástupci platformy navíc upozornili, že hlasování Evropského parlamentu se uskuteční již 26. března. Protestem tak apelují na lidi, aby se obrátili na europoslance, a zabránili problematickým článkům nařízení.

Online platformy typu Google, Facebook nebo právě Wikipedie budou podle pravidel, na kterých se shodli zástupci zemí EU a Evropského parlamentu, potřebovat licenci na autorsky chráněná díla, která uživatelé nahrají. Směrnice má též zajistit nárok autorů či interpretů na podíl z licencování či převodu jejich práv.

Zatímco nyní mohou editoři webové stránky bez problémů citovat část cizího díla, v nové úpravě by se na citace delší než „velmi krátké“ měla vztahovat licence, kterou by si provozovatel webové stránky měl zakoupit od majitele autorských práv.

Česká Wikipedie se chystá protestovat proti celoevropské reformě autorského práva

Europarlament schválil regulace internetu: Posílil práva vymahačů autorských práv

(pel)