Vítkova CPI na burze v Dublinu vydala dluhopisy za 8 miliard korun.

Realitní skupina CPI Property Group českého miliardáře Radovana Vítka vydala dluhopisy za 350 milionů amerických dolarů (osm miliard korun). Obchodují se na burze Euronext v Dublinu. Navázala tak na úpis dluhopisů v Hongkongu za 1,3 miliardy korun. 

„Jsme přesvědčeni, že budování široké investorské základny prospívá našim dlouhodobým finančním plánům. Emise dluhopisů v amerických dolarech nám umožňuje těžit z opakované přízně našich investorů a současně oslovit také investory nové,“ uvedl finanční ředitel společnosti David Greenbaum.

Původně chtěla firma vydat dluhopisy za 300 milionů dolarů, ale kvůli téměř trojnásobné poptávce mezi investory navýšila emisi na 350 milionů dolarů.

Skoro 60 procent dluhopisů nakoupili investoři z Velké Británie. Zhruba pětina připadá na investory z Asie, desetina na Švýcary.

Částí výnosů plánuje podnik splatit krátkodobé závazky a zbytek poslouží jako rezerva.

Nedávno CPI vydala dluhopisy také ve švýcarských francích, japonských jenech a hongkongských dolarech.

Realitní skupina CPI Property Group se zaměřuje na dlouhodobé investice a pronájmy nemovitostí zejména ve střední a východní Evropě a Německu. Většinovým akcionářem skupiny, která spravuje aktiva za osm miliard eur (v přepočtu přes 200 miliard korun), je podnikatel Radovan Vítek.

Ten je podle žebříčku časopisu Forbes 4. nejbohatším Čechem s odhadovaným majetkem 60 miliard korun.

(pel)