Obchod v Británii přestane prodávat nože. Důvodem je nárůst útoků pobodání.

Britský obchodní řetězec Asda nebude mít od dubna v nabídce kuchyňské nože. Vadí mu zvyšující se počet útoků pobodání v zemi, kdy jsou obětmi převážně mladí lidé. Ve Velké Británii sice platí zákaz prodeje nožů nezletilým, v obchodech se ale často kradou.

„Proto jsme se rozhodli vyřadit toto zboží z našich obchodů,“ uvedl viceprezident Asda Nick Jones.

V Londýně a Manchesteru byli minulý víkend zabiti nožem dva sedmnáctiletí Britové, počátkem tohoto týdne skupina útočníků ohrožovala noži studenty na koleji v hrabství Lancashire.

Za posledních pět let přibylo podle údajů britských zdravotníků dětí a mladých lidí do 16 let ošetřených s bodnými zraněními téměř o sto procent.

Poslanci britského parlamentu proto požadují po vládě rychlé zakročení. Ministr vnitra Sajid Javid však prohlásil, že problém nemá jednoznačné řešení.

Omezit používání a nošení nožů má v plánu i Evropský parlament. Ten členským státům navrhuje, aby zvážily, zda neomezit nošení nožů na veřejnosti a případně nezakázat obzvláště nebezpečné typy nožů.

Česká republika je z hlediska nošení bodných a sečných zbraní jednou z nejliberálnějších zemí v Evropě. Pokud člověk nikoho neohrožuje, může u sebe nosit třeba velkou mačetu.

V Británii, Německu nebo ve Francii mohou lidé kvůli noži za pasem skončit ve vězení.

(pel)