Visegrádská čtyřka spolu s Německem připravuje projekt v Maroku, který má zastavit migraci do Evropy.

Země visegrádské čtyřky spolu s Německem připraví projekt pomoci Maroku. Chtějí tak řešit vnější příčiny migrace a zastavit proudění uprchlíků do Evropy. Český premiér Andrej Babiš a slovenský premiér Peter Pellegrini zdůraznili nutnost zamyslet se nad zajištěním bezpečnosti Evropy. Babiš dříve na návštěvě Maroka řekl, že nyní je čas hledat nové trhy, pokud nastane hospodářská krize. 

Premiéři vlád zemí V4, tedy Česka, Slovenska, Maďarska a Polska, a německá kancléřka Angela Merkelová se sešli na jednání v Bratislavě.

Debatovali o migraci, o brexitu i o finančním rámci Evropské unie.

Pellegrini po schůzce uvedl, že země V4 a Německo vypracovaly projekt pro Maroko, kzerý má pomoci při zastavení migrace do Evropy. Podrobnější detaily by prý měly být zveřejněny za několik týdnů.

Upozornil také, že Evropa stojí před novými výzvami, které mohou ohrozit její budoucnost. Je tedy třeba hledat možnosti, jak zajistit bezpečnost starého kontinentu.

Pellegrini a Merkelová zdůraznili, že země V4 a Německo mají velmi silnou vzájemnou obchodní výměnu. To ale podle německé kancléřky přináší také společné problémy, které souvisejí například s automobilovým průmyslem.

Podle Merkelové státy V4 efektivně využily evropské fondy k posílení životní úrovně. To je podle ní třeba mít na zřeteli i při vytváření nového rozpočtu EU.

Předseda české vlády Andrej Babiš řekl, že členské státy NATO by se měly zamyslet nad společnou ochranou Evropy. Pokud jde o EU, za zásadní označil nadcházející volby do Evropského parlamentu.

Český premiér se rovněž vyslovil pro rozšíření schengenského prostoru o další státy.

Maďarský premiér Viktor Orbán doufá, že po květnových volbách do Evropského parlamentu se Evropská unie změní.

Polský předseda vlády Mateusz Morawiecki zmínil agresi Ruska na Ukrajině nebo téma brexitu.

(pel)