Armáda se konečně po letech dočká nové techniky. Ministerstvo obrany investuje do roku 2021 nejméně 61 miliard korun do modernizace vojska.

Armáda ČR se konečně dočká nové techniky, kterou marně vyhlíží už několik let. Ministerstvo obrany chce v příštích třech letech utratit 61 miliard korun na modernizaci vojska. Resort pořídí třeba nové vrtulníky, bojová vozidla, pásové obrněnce a radary. 

„Naším cílem je akceschopná moderní armáda,“ řekl ministr obrany Lubomír Metnar (ANO).

Upozornil, že dokončení zakázek za mnoho miliard nebude jednoduché. Ještě letos chce úřad dotáhnout do konce strategické projekty.

Pásové obrněnce BPV budou stát přes 50 miliard korun. Armáda požaduje až 210 nových obrněnců v několika verzích.

Za víceúčelové vrtulníky ČR zaplatí řádově kolem 10 miliard a za mobilní radiolokátory MADR z Izraele asi 3 miliardy.

Náčelník generálního štábu Aleš Opata označil za jednu z priorit nahrazení stárnoucích terénních vozidel UAZ. Armáda podle něj musí postupně obměnit i desítky tisíc starých útočných pušek.

V letošním roce bude obrana hospodařit s rozpočtem 66,7 miliardy korun. Celkově chce pak v příštích třech letech vložit obrana do investic nejméně 61 miliard.

Tendence vlády v příštích letech šetřit se podle Metnara prý v modernizaci vojska neodrazí. Věří, že u ministerstva obrany k žádnému krácení nedojde.

(pel)