Nový jaderný zdroj v ČR by měl stavět ČEZ s nějakou formou finanční garance státu. (Ilustrační foto - Jaderná elektrárna Dukovany).

Nový jaderný zdroj v ČR by měla vybudovat společnost ČEZ s garancí státu. V pořadu České televize to prohlásila ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková (za ANO). Tuto variantu podle ní preferuje vláda ČR. Tendr na výstavbu nového jaderného zdroje se však nestihne vypsat v letošním roce. 

Nováková potvrdila, že preferovanou variantou je, aby nový jaderný zdroj v ČR stavěla společnost ČEZ s garancí státu.

„To je varianta, na které určitě budeme pracovat. To jakou formou bude řešena vazba na minoritní akcionáře, bych teď nechtěla předjímat,“ uvedla Nováková.

Zdůraznila, že je nereálné, aby byl tendr na výstavbu vypsán ještě letos.

Plány na možnou stavbu nového jaderného zdroje v ČR už několik let brzdí právě nejasnosti o financování.

Nováková před několika dny naznačila, že o investičním modelu stavby nového tuzemského jaderného bloku by mělo být jasno do dubna letošního roku.

„Tendr bude tehdy, až bude jasno o investičním modelu a i o tom, jakou formou budeme investovat a budeme to mít vyjednáno v Bruselu. Dá se předpokládat, že s velkou pravděpodobností tam bude nějaká veřejná podpora, tu budeme muset v Bruselu vydiskutovat,“ uvedla nyní Nováková.

Během loňského roku hovořila Nováková o tom, že o modelu stavby nového bloku by se mělo rozhodnout do konce roku 2018.

Loni na podzim ona i premiér Andrej Babiš (ANO) připustili, že vláda může rozhodnutí o případné stavbě nového jaderného zdroje odložit a prodloužit životnost Jaderné elektrárny Dukovany.

Babiš následně zprávu o prodloužení provozu elektrárny a odkladu stavby označil za nesmysl vytržený z kontextu. Stavbu nového bloku Dukovan by podle něj měla zajistit dceřiná firma ČEZ. Stát je připraven podpořit investici tím, že ji bude garantovat jako druhý v pořadí, uvedl premiér již dříve.

Majoritním akcionářem ČEZu je stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží 70 procent akcií.

Jaderná elektrárna Dukovany s celkovým výkonem 2040 MW pokrývá pětinu spotřeby elektřiny v Česku. Její první blok je v provozu od roku 1985. (sfr)