Hospody a další podobné provozovny budou muset nadále platit autorské poplatky za reprodukovanou hudbu, která slouží jako kulisa.

Za reprodukovanou hudbu pouštěnou jako kulisu v hospodách či kadeřnictví budou majitelé provozoven nadále platit autorské poplatky. Poslanecká sněmovna přehlasovala veto Senátu a opětovně schválila novelu autorského zákona. Proti zrušení poplatků se postavili umělci i ministerstvo kultury. 

Senát chtěl osvobodit od autorských poplatků provozovny, v nichž reprodukovaná hudba tvoří pouze kulisu a není předmětem podnikání.

Rozšíření novely prosadil v horní komoře senátor Ivo Valenta (za Soukromníky), podle něhož se autorské svazy domáhají poplatků i tam, kde to není důvodné. Podle Valenty lidé nechodí do hospod kvůli tomu, že jim tam z rádia hrají jejich oblíbené písničky.

Proti zrušení autorských poplatků z reprodukované hudby v provozovnách se postavilo nejen ministerstvo kultury, ale také 1600 umělců prostřednictvím petice. Podle nich je senátní návrh v rozporu s českým autorským právem, s právem Evropské unie a rozhodovací praxí Soudního dvora EU.

Obhájci senátního návrhu namítali, že novela neokrádá autory, protože jen ruší duplicitní placení autorských poplatků.

Například Jakub Michálek (Piráti) v této souvislosti kritizoval „hamižnost“ kolektivních správců autorských práv.

Podle Aleny Gajdůškové (ČSSD) a Heleny Válkové (ANO) je ovšem třeba problém řešit systémově. Dosud jsou od poplatků osvobozena zdravotnická zařízení, která hudbu pouští pacientům.

Proti záměru senátora Valenty protestovali umělci. Vadil jim dovětek, jehož přijetí by zrušilo poplatky za hudbu v podnicích a provozovnách, kde hudba nemá vliv na hospodářský výsledek podnikatele.

Za senátní verzi se postavila Strana soukromníků. Poslance v něm požádala, aby nepodlehli stupňujícímu se tlaku „výběrčích poplatků“. Novela neokrádá autory, protože jen ruší duplicitní placení poplatků, napsali Soukromníci.

Kvůli nesouhlasu s Valentovým návrhem vznikla petice, kterou podepsalo 1600 umělců z řad skladatelů, textařů, zpěváků, herců, scénáristů a dalších. Podpořili ji například scenárista a režisér Vladimír Michálek, herec Marek Vašut, klavírista Jan Simon, hudebníci Petr Janda a Ondřej Soukup či zástupce provozovatelů a producent muzikálů Oldřich Lichtenberg.

„Jediným důvodem tohoto návrhu je, aby pan Valenta nemusel platit autorům za hudbu, kterou pouští ve svých hernách,“ řekl Petr Janda.

Negativně se k dodatku staví také ministerstvo kultury, které loni 17. prosince uvedlo, že kritérium hospodářského významu nemůže být pro určení toho, zda o „sdělování veřejnosti“ jde, nebo nejde, žádným způsobem významné.

Podle ministra kultury Staňka (ČSSD) jdou Valentovy pozměňovací návrhy k jiným tématům, než které jsou předmětem transpoziční novely. (sfr)