Podnikatelské odbory: "EET je podvod. Je to klín vražený do společnosti, je to podlézání závistivým lidem."

Zástupci podnikatelů demonstrovali, jakým způsobem mohou unikat citlivá data podnikatelů zapojených do EET. Elektronická evidence je podle nich navržena nedbale a nesplňuje základní požadavky na bezpečnost. Údaje získané státem prostřednictvím elektronické kontroly tržeb mohou být zneužívány v konkurenčním boji, varovali podnikatelé. 

„K údajům z EET se může dostat téměř každý. Pokud někdo chce, zjistí obraty jednotlivých provozoven, měsíční prodeje, prodeje ve dnech v týdnu i prodeje v hodinách i minutách,“ upozornil IT expert a dlouhodobý bojovník proti EET Boleslav Buzek.

Podnikatelské odbory tvrdí, že právě zmíněný obrat provozoven a další podobné údaje jsou podle obchodního zákoníku obchodním tajemstvím.

„EET je tedy v přímém rozporu s českým obchodním právem i obchodním právem euroatlantických zemí. Česká EET totiž ohrožuje nejen české živnostníky, ale také velké firmy i nadnárodní řetězce,“ uvedly.

„Dle vývoje obratu lze např. vyčíst, ve kterém místě se lépe podniká, v jaké dny a jaké jsou sezónní výkyvy. Na základě těchto informací lze rozhodovat o významných investicích i o optimalizaci zásob v sezónních výkyvech a získat tím nekalou konkurenční výhodu,“ doplnil Buzek.

Zástupci podnikatelů sdružení v Podnikatelských odborech i dalších uskupeních proto vyzývají ministerstvo financí a premiéra Andreje Babiše k okamžitému rušení EET.

K jejich výzvě se také připojují i někteří poslanci. Podle Jana Skopečka (ODS) EET absolutně nic nepřinesla a údaje, kterými se ministerstvo financí ohledně EET chlubí, jsou pouze vycucaná z prstu.

Nekompromisní stanovisko přednesl Radomil Bábek, předseda výboru Podnikatelských odborů.

„EET je podvod. Čísla, která měla podpořit přijetí zákona si Babišovi lidé vycucali z palce. Cíle, kterých mělo být pomocí EET dosaženo, si vymysleli bez jakéhokoli vztahu k realitě,“ konstatoval Bábek.

„A teď oblbují veřejnost vymyšlenými čísly o tom, jak EET pomáhá s výběrem daní. Nepomáhá. Neprokázali jediné číslo, nikdy nic nedoložili a navíc, pokaždé říkají jiná čísla. Ani nejsou schopni se domluvit a prezentovat alespoň čísla stejná,“ doplnil.

„EET je podvod. Je to klín vražený do společnosti, je to podlézání závistivým lidem, kteří Babiše volí, je to nástroj třídního boje proti malým podnikatelům a živnostníkům,“ zdůraznil předseda Podnikatelských odborů.

Ministerstvo financí nedávno uvedlo, že díky EET se daňové příjmy ČR v roce 2018 zvýšily o 12,3 mld. Kč.

Elektronická evidence tržeb (EET) v roce 2018 do veřejných rozpočtů podle údajů ministerstva financí přinesla výnosy 12,3 miliardy korun, což je zhruba o 600 milionů korun více než ministerstvo loni v září odhadovalo. Ve srovnání s rokem 2017 se loňský přínos EET pro veřejné rozpočty zvýšil o 4,4 miliardy korun, konstatovalo ministerstvo. (sfr)