Demonstranti ve Francii vyhráli první bitvu, stát daň na pohonné hmoty (zatím) nezvýší...

Francie nezvýší kvůli demonstracím spotřební daň na benzín a naftu. Tamní vláda se tak rozhodla po masových protestech tzv. žlutých vest, opatření se zatím posune o půl roku. Zvýšení daní mělo původně nastat od ledna. Posledního protestu v sobotu se zúčastnilo téměř 300 tisíc lidí.

Premiér Edouard Philippe vyzval k ukončení násilností a řekl, že spor o spotřební daň by neměl ohrožovat národní jednotu.

Kromě odkladu pro zvýšení spotřební daně na pohonné hmoty premiér slíbil, že vláda nebude v zimě zvyšovat ani cenové tarify u elektřiny a plynu.

Masové protesty proti zavedení daně propukly 17. listopadu, kdy skoro 290 000 lidí protestovalo a blokovalo dopravu na více než 1500 místech. Protest v sobotu byl přibližně stejně početný a zvrhl se v násilnosti. Celkem si protesty vyžádaly přes 900 zraněných, z toho přes 150 policistů.

Protesty vyvolal záměr vlády zvýšit od ledna daň z nafty o 6,5 centu za litr a benzínu o 2,9 centu za litr. Už loni stoupla cena benzínu o 23 procent a nafty o patnáct.

Francouzská vláda původně odmítala odstoupit od zvýšení spotřební daně, prezident Emmanuel Macron sice vyjádřil pochopení pro lidi, na které daň dopadne, ale tvrdil, že nelze opustit plán snižování emisí a ekologické transformace země.

Původně ekonomické protesty se ale postupně změnily v demonstrace proti vládě, kdy stále častěji zaznívaly hlasy volající po Macronově demisi. Způsobily v zemi značné problémy. Komplikaci představují zejména blokády skladů paliva, takže na mnoha čerpacích stanicích dochází benzín a nafta. (jaz)