Eurokomisař Oetttinger trvá na tom, aby Babiš co nejdříve vysvětlil možný střet zájmů.

Eurokomisař pro rozpočet Günther Oettinger dal ultimátum českému premiérovi Andreji Babišovi (ANO). Trvá na tom, aby Česko vysvětlilo možný Babišův střet zájmů. Oettinger poslal české vládě dopis a odpověď čeká co nejdříve.

O střetu zájmů informovala právní služba Evropské komise v dokumentu, který získaly britský deník The Guardian a francouzský list Le Monde. Podle bruselských právníků je Andrej Babiš v situaci, která „odpovídá střetu zájmů“.

Oettinger upozornil, že novinové zprávy nejsou oficiální cestou ke komunikaci mezi Evropskou komisí a vládou členské země.

„Tou je dopis a odpověď na něj. Dopis jsme odeslali, doufám, že odpověď dorazí v příštích dnech či týdnech,“ uvedl.

Dopis EK podle něj detailně popisoval nynější právní situaci.

Babiš pro Novinky uvedl, že žádný dopis od eurokomisaře neobdržel.

„Pokud ho dostaneme, budeme to samozřejmě řešit co nejrychleji,” řekl Babiš.

Premiér Andrej Babiš (ANO) podle EK dál ovládá svou bývalou firmu Agrofert, kterou převedl do svěřenských fondů. Tím porušuje české i evropské právo.

Z toho by plynulo, že by Česko mělo vrátit minimálně část z evropských dotací, které získal Agrofert. Česku hrozí, že bude muset zpět do Bruselu vrátit ze svého vlastního rozpočtu minimálně část z 82 milionů eur (přes 2,1 miliardy korun), které Agrofert letos získal na dotacích z evropského rozpočtu.

To však odmítl Babiš i ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Upozornila, že analýza, kterou pro Brusel vypracovala právní služba Evropské komise a která tvrdí opak, podle ní není oficiální.

(pel)