Dánsko začne migranty čekající na vyhoštění umísťovat na pustém ostrově...

Dánsko umístí odsouzené cizince na neobydlený ostrov Lindholm. Budou se tam zdržovat v době mezi odpykáním trestu a vyhoštění ze země. Vyplývá to z dohody, kterou uzavřela dánská konzervativní vládní koalice a protiimigrační Dánská lidová strana.

„Není žádný důvod, aby zahraniční zločinci zůstávali v Dánsku. Dokud se jich nebudeme moci zbavit, přesuneme je na ostrov Lindholm. V nočních hodinách se budou muset zdržovat v tamním novém deportačním středisku pod policejním dozorem. Skvělé!“ napsal mluvčí Dánské lidové strany.

Dánský ministr financí Kristian Jensen zdůraznil, že cizinci nebudou na ostrově vězněni.

„Na ostrov bude jezdit trajekt, ale nebude fungovat po celých 24 hodin. Noci budou muset cizinci trávit v deportačním centru. Tímto způsobem je budeme snáz moci sledovat,“ řekl.

„V současnosti jsme totiž často svědkem toho, že někteří cizinci, kteří byli odsouzeni k deportaci, dál v zemi páchají zločiny a my nemáme způsob, jak je monitorovat,“ dodal Jensen.

Podle vlády budou od roku 2021 na ostrově umísťováni cizinci, kteří nemají povolení pobývat v Dánsku, ale nemohou být deportováni, například proto, že jsou bez státní příslušnosti, nebo proto, že Dánsko nemá s jejich domovskou zemí uzavřenou příslušnou dohodu, upřesnil deník The Local.

Na ostrově budou rovněž pobývat odmítnutí žadatelé o azyl, kteří v zemi spáchali drogové a další zločiny a mají být podle soudního rozhodnutí po odpykání trestu vyhoštěni.

Ostrov Lindholm o rozloze sedmi hektarů byl doposud veřejnosti nepřístupný a byl využíván pro výzkum virů, které způsobují takové choroby, jako je nemoc šílených krav či prasečí mor. Výzkumné zařízení se nyní přesune do Kodaně, píše deník The Local. (jaz)