Přinášíme v plném znění projev poslance KDU-ČSL Jana Bartoška na schůzi Poslanecké sněmovny svolané k vyslovení nedůvěry vládě České republiky v čele s premiérem Andrejem Babišem.


Předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jan Bartošek, Poslanecká sněmovna PČR, 23. 11. 2018

Vážení ministři, ministryně, dámy a pánové, nepřítomný pane premiére. Sešli jsme se dnes v Poslanecké sněmovně na mimořádné schůzi, abychom se poněkolikáté věnovali osobním problémům premiéra této země. Každá vláda má nějaké jméno, nějak se označuje. Vzhledem k tomu, že problémy premiéra České republiky přesáhly hranice naší republiky, myslím se, že tuto vládu můžeme směle označit za vládu mezinárodní ostudy.

Tato země je ochromena osobními problémy a potížemi jediného člověka, a tím je premiér. A premiér v rámci zachování sama sebe se neštítí do této kauzy zatáhnout i vlastní rodinu. Zemí, kam vzhlížíme, kde si bereme vzor, je něco takového nemyslitelné. Stejně tak jako i role nejvyššího ústavního činitele – prezidenta, který místo toho, aby hledal řešení a stabilizoval situaci v České republice, tak to vypadá, že je spíš prezidentem pro několik málo vyvolených.

Na druhou stranu já tomu rozumím. Andrej Babiš se brání tomu, aby odstoupil. Ona totiž každá demokratická strana má svůj vnitřní pud sebezáchovy. Zažily to všechny strany. ODS, KDU-ČSL, sociální demokracie. A jestliže máte problém s člověkem v tak vysoké funkci, ať už je tam korupční kauza nebo jakákoliv jiná, nezbývá než, aby každá demokratická strana v rámci svých vnitřních mechanismů se s tím vypořádala, protože to je velmi důležité, aby stranu nereprezentovali lidi spojeni s korupčními kauzami. U hnutí ANO tomu tak nemůže být, protože je třeba si uvědomit, že odchodem Andreje Babiše z čela hnutí ANO končí hnutí ANO. A končí s vnitřním chaosem. Končí tím, že ztratí svého majitele… (Slabý smích z řad ANO.) Teď se smějete. A já si moc rád počkám na tu dobu, až v čele hnutí ANO nebude stát Andrej Babiš.

Ale protože hnutí ANO není standardní demokratická strana, tak si ani nemůže dovolit, aby Andrej Babiš skončil v pozici premiéra, případně skončil v pozici předsedy tohoto hnutí, protože ta strana by se uvrhla do vnitřního chaosu. Takhle máte svého šéfa. Ten vám říká, co je dobře, co je špatně. Když někdo zvedne hlas a nesouhlasí, tak se stane to, co se stalo teď, že v podstatě řada kritiků byla vymazána a do druhého volebního období se nedostala. Já vám rozumím, že změna není možná pro vás, protože by vás to všechny ohrozilo.

Velice legrační je situace kolem sociální demokracie. Všichni tady tvrdí v rámci koalice, a je třeba říct, že i komunisti jsou součástí této koalice, byť tajní, tak říkáte, jak je vláda úspěšná. A já nechápu jedné věci. Jak je možné, že když je vláda natolik úspěšná, tak sociální demokracie se k ní nechce veřejně přiznat tím, že vládu podpoří. Přece když jste úspěšní, tak není nad to říct, daří se nám, jsme úspěšní, a jsme u toho a je to díky nám.

Mně to v současné době připomíná spíš situaci, kdy spolu chodí a žijí dva lidé a jeden z partnerů se za toho druhého natolik stydí, že ho ani nepředstavujeme svým kamarádům. To je situace sociální demokracie. Je potřeba si uvědomit, že jsme svědky toho, s jakou lehkostí se překreslily hranice toho, co je možné. To, co bylo před pěti lety nemyslitelné je dnes standard. A to, co před pěti lety kácelo vládu, tak je dneska vnímáno jako banální historka. Je potřeba celou záležitost ukončit, vrátit vládě a České republice důstojnost. A souhlasím s ministrem vnitra, že je třeba nechat pracovat policii, o níž skutečně můžeme říct, že pracuje. A nikoliv, jak slýcháme, že se domníváme, že již pracuje.

Obracím se proto na vás, vážené poslankyně, vážení poslanci, kolegové. Vy, kteří neodejdete ze sálu, až se bude hlasovat a zůstanete. Až budeme hlasovat o nedůvěře, jste opravdu přesvědčeni, že tak, jak to je, tak to má být, že takto se mají věci řešit, a že premiér této země s tím vším, co je s ním spojené má zůstat v čele vlády? Jste přesvědčeni, že stojíte za těmi správnými hodnotami, že to všechno stojí za to? Zvažte si celou situaci a zvažte ji ještě několikrát, protože nic netrvá věčně. Jednoho dne se budeme zodpovídat svým blízkým a svým dětem a svým voličům. Ale to, co je nejzásadnější, svému svědomí. Víc než v kterékoliv jiné situaci zde platí, že minulost dožene každého. A premiér vám o tom, co vás čeká, měl říct dopředu. Děkuji.