Sucho v ČR způsobilo škody za 11 až 12 miliard korun. Hrozí, že kvůli tomu podraží potraviny.

Letošní sucho způsobilo českým zemědělcům škody za 11 až 12 miliard korun. Hrozí, že kvůli tomu v Česku podraží potraviny. Stát za sucho vyplatí zemědělcům odškodnění v řádu 2 až 3 miliard korun. Oznámil to ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD).

Na sčítání škod podle Tomana ministerstvo pracuje, a to ve spolupráci s vědeckým týmem InterSucho.

„Nechci teď říkat přesná čísla, protože to budeme dopočítávat. Velmi rádi bychom zemědělce odškodnili, to, co je nejvíc potřeba, to znamená náhrady za krmné plodiny. Pak bychom pokračovali speciálkami a dalšími, to znamená bude to ve třech krocích. Odškodnění by mělo jít od 1. prosince letošního roku,“ prohlásil Toman.

Potraviny podraží

Sucho se podle Tomana zřejmě projeví v nárůstu cen potravin.

„Zásadní vliv na ceny potravin mají řetězce a je otázka, jak toho využijí nebo až zneužijí. Ceny komodit jsou strašně dlouho stejné,“ podotkl Toman.

„Bylo by zdravé, kdyby se to zvedlo přesně o ty náklady a o cenu, kterou budou zemědělci dostávat. To znamená, o deset až patnáct 15 procent by to mělo jít nahoru. Je třeba říci, že Česká republika není ta, která určuje ceny vepřového masa, obilovin, to je otázka burzy,“ doplnil Toman.

Poukázal také na to, že někteří zemědělci mohou kvůli nedostatku krmiva snižovat stavy chovaných hospodářských zvířat.

Podle prezidenta Agrární komory ČR Zdeňka Jandejska by ale nemělo jít o zásadní problém.

„Jde o normální, běžný výkyv, se kterým se, věřím, my jako zemědělci vypořádáme se ctí,“ řekl Jandejsek.

Ministerstvo zemědělství připravuje změnu metodiky pozemkových úprav. Opatření by podle Tomana měla vést k lepšímu zachytávání vody v krajině a bránit erozi. (sfr)