V Dánsku chtějí trestat muslimy neudělením občanství za to, když muslim odmítne během naturalizačního ceremoniálu podat ruku úředníkovi. (ilustrační foto)

V Dánsku chtějí trestat muslimy neudělením občanství za to, když muslim odmítne během naturalizačního ceremoniálu podat ruku úředníkovi, nejčastěji starostovi. Pravicová vláda navrhuje zamítnout takovým muslimům žádost o udělení občanství v zemi.  

Opozice v Dánsku však takový návrh namířený proti muslimům kritizuje.

Někteří muslimové odmítají podání ruky z údajně náboženských důvodů a místo toho volí pozdrav, při kterém si položí ruku na srdce. To však v mnoha zemích způsobuje problémy.

Například Švýcarsko již odepřelo občanství muslimskému páru, protože si při pohovorech odmítal podat ruku se zástupci opačného pohlaví.

Také Francie odmítla udělit občanství Alžířance, která si při naturalizačním obřadu nepotřásla rukou s mužskými úředníky.

Naopak ve Švédsku si žena od soudu odnesla odstupné ve výši 40 tisíc švédských korun (asi 100 tisíc korun) poté, co s ní soukromá firma kvůli nepodání ruky ukončila přijímací pohovor.

Lidé jsou v Dánsku proti

Poslední průzkum veřejného mínění v Dánsku ukázal, že s návrhem také nesouhlasí více než polovina respondentů.

Podání ruky má být nově součástí přísnějších pravidel pro získání dánského občanství, které v červnu parlamentu předložila menšinová konzervativní vláda, opírající se o podporu krajně pravicové Dánské lidové strany (DPP).

„V Dánsku se podáním ruky vzájemně zdravíme,” vysvětlil dánský ministr pro imigraci Inger Støjberg z koaliční strany Venstre.

„Je to způsob, jakým si v této zemi projevujeme respekt,” upřesnil.

Dánský parlament v červnu zákon masivně podpořil, ale povinné podání ruky v zákonu nebylo.

Noví dánští občané se mají při slavnostním ceremoniálu písemně zavázat k dodržování ústavy. V úctě mají mít i základní dánské hodnoty a „zástupce úřadů“, což jsou poměrně mlhavé pojmy.

Několik starostů už prohlásilo, že budou zákon v případě jeho přijetí ignorovat.

„Je absurdní, že si ministr pro imigraci myslí, že je důležité na to plýtvat časem,” uvedl Ejsing Olesen, starosta města Kerteminde.

„Potřesení rukou nedokazuje integraci. Pokud by mělo k něčemu takovému dojít, poslal bych za sebe do práce místostarostu,” dodal. (sfr)