Brusel chce do Maďarska poslat placené vojáky, kteří do země pustí uprchlíky, uvedl maďarský premiér Viktor Orbán.

Brusel chce do Maďarsko poslat placené vojáky, kteří do země pustí migranty. Uvedl to maďarský premiér Viktor Orbán. Evropská unie podle něj chce Maďarsku sebrat právo bránit si hranice.

„Chtějí sem (do Maďarska) z Bruselu poslat placené vojáky, kteří vpustí migranty,“ řekl podle agentury MTI Orbán v rozhovoru poskytnutém rozhlasové stanici Kossuth.

„Plán je takový, že jestliže nemůžou přinutit Maďarsko, aby dovolilo migrantům vstoupit, zbaví tuto zemi práva kontrolovat své hranice,“ dodal.

Krok podle premiéra souvisí s „ultimátem“ německé kancléřky Angely Merkelové, které vyjádřila při schůzce s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem.

Jedná se o to, že by se země, jež tvoří vnější hranice EU, měly vzdát některých činností při kontrole hranic a předat je Bruselu.

„Chtějí stigmatizovat Maďarsko a chtějí oslabit jeho odpor,“ zdůraznil Orbán.

Předseda maďarské vlády, který je houževnatým odpůrcem imigrace do Evropské unie, rovněž poznamenal, že po evropských volbách příští rok budou dny nynějšího Evropského parlamentu sečteny.

Maďarská vláda se v pondělí rozhodne, jaké právní kroky podnikne proti doporučení Evropského parlamentu, aby země EU zahájily proti Maďarsku řízení kvůli vážnému ohrožení unijních hodnot.

Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó doporučení EP zahájit proti Maďarsku řízení kvůli vážnému ohrožení unijních hodnot označil za „malichernou pomstu“ politiků podporujících imigraci. Zároveň tvrdí, že „bylo uděláno podvodným způsobem a v rozporu s příslušnými pravidly evropských smluv“.

Čtěte více:

EU chce trestat Maďarsko za údajné ohrožování Evropy. Budapešť to označila za pomstu příznivců migrace

(pel)