Elon Musk plánuje odkoupit krachující Teslu...

Americká automobilka Tesla se chystá expandovat do Číny. Firma specializující se na výrobu elektromobilů by měla postavit novou továrnu v Šanghaji. Zakladatel Tesly Elon Musk zároveň oznámil, že chce koupit zbytek společnosti. Nyní vlastní 20procentní podíl.

V Šanghaji by se měly vyrábět jak elektromobily, tak baterie.

Tesla již před měsícem podepsala příslušné dohody s místními úřady, které umožnily vznik projektu, do nějž automobilka investuje dvě miliardy dolarů (44 miliard korun).

Automobilka prostřednictvím veřejných inzerátů shání zaměstnance, kteří by nastoupili například na pozici finančního manažera šanghajské továrny. Jedná se především o seniorní pozice, kde jsou požadovány minimálně šestileté pracovní zkušenosti.

Šanghajská továrna bude vůbec první, kterou Tesla postaví mimo území Spojených států.

Musk chce odkoupit Teslu

Zakladatelem Tesly je americký podnikatel jihoafrického původu Elon Musk, který založil i společnost SpaceX. Ten vlastní 20procentní podíl. V úterý na svém twitterovém účtu naznačil, že by mohl odkoupit podíly ostatních akcionářů za 420 dolarů na akcii.

Čistá ztráta Tesly se ve čtvrtém čtvrtletí navzdory silnému růstu tržeb zvýšila na rekordních 675 miliónů dolarů (14,9 miliardy korun) ze 121 miliónů dolarů (2,67 miliardy) o rok dříve. V letošním prvním čtvrtletí pak vykázala další rekordní ztrátu 709,6 miliónu dolarů (15,65 miliardy korun) oproti loňským 330,3 miliónu dolarů (7,29 miliardy korun). (jaz)