Slovensko v příštím roce zavede po vzoru Česka a Chorvatska elektronickou evidenci tržeb (EET). Navrhlo to slovenské ministerstvo financí. EET by měla začít na Slovensku fungovat v dubnu 2019.

Slovensko hodlá připravit vlastní technické řešení projektu. Daňoví kontroloři na Slovensku v současnosti nemají nepřetržitý přístup k údajům v registračních pokladnách podnikatelů, data o hotovostních tržbách se ukládají do paměti pokladen.

Jenže slovenská finanční správa už v minulosti odhalila více případů manipulace s uloženými údaji, kterými si podnikatelé snižovali vykázané tržby. I z tohoto důvodu se finanční správa již loni vyslovila za zavedení systému e-Kasa.

Slovenské ministerstvo financí spočítalo, že jednorázové náklady podnikatelů na přechod na nový systém evidence tržeb dosáhnou téměř 41 milionů eur (1,1 miliardy Kč). Úřad zároveň očekává, že ve srovnání se stávajícími pokladnami ušetří podnikatelé na provozních nákladech včetně poplatků za servisní prohlídky zhruba deset milionů eur (259 milionů Kč) ročně.

Projekt e-Kasa podle odhadu ministerstva přispěje ke zvýšení příjmů státu z daní o 118 milionů eur (3,1 miliardy Kč) ročně. Ministerstvo chce elektronickou evidenci spustit v dubnu příštího roku.

Jenže Asociace petrolejářského průmyslu a obchodu, která sdružuje většinu provozovatelů čerpacích stanic na Slovensku, upozorňuje, že na zavedení nového systému evidence tržeb potřebují provozovatelé čerpacích stanic asi 12 měsíců. Termín by se tak nestihl. Podnikatelé na Slovensku v současnosti používají více než 230 tisíc registračních pokladen.

V České republice začala elektronická evidence tržeb platit na začátku prosince 2016 pro restaurace a ubytovací zařízení, od března 2017 je povinná pro podnikatele ve velkoobchodě a maloobchodě. Ústavní soud loni zrušil plánovaný náběh třetí a čtvrté etapy EET. (jaz)