Izrael se může stát čtvrtou zemí, jejíž sonda přistane na Měsíci...

Izrael vyšle na Měsíc své první robotické vozítko. Pokud bude přistání úspěšné, stane se Izrael po USA, Rusku a Číně teprve čtvrtou zemí, jejíž sonda na Měsíci přistane. Mělo by k tomu dojít 13. února 2019, informoval izraelský deník The Times of Israel.

Vozítko izraelské organizace SpaceIL má v průměru dva metry, je 1,5 metru vysoké a stojí na čtyřech nohou. Se svými necelými 600 kilogramy váhy by mělo být podle izraelského tisku dosud nejmenším vozítkem na Měsíci. Po přistání má zkoumat magnetické pole Měsíce a fotografovat jeho povrch.

„Jakmile přistane, bude zcela samostatné. Nejprve umístí na povrch Měsíce izraelskou vlajku a pak bude fotografovat povrch i samo sebe, bude také natáčet videa,“ řekl novinářům šéf SpaceIL Ido Anteby.

Vozítko vynese do vesmíru z USA raketa Falcon 9 soukromé americké společnosti SpaceX, řekli v úterý také zástupci projektu, na němž se podílí i izraelská státní společnost Israel Aerospace Industries (IAI).

Organizace SpaceIL získala finance od různých sponzorů včetně například izraelského miliardáře Morise Kahna či rodiny amerického magnáta Sheldona Adelsona, uvedl deník The Times of Israel. Celkem stál projekt asi 95 miliónů dolarů (přes dvě miliardy korun).

Izraelský deník připomněl, že úspěšné přistání automatické sondy na Měsíci zatím dokázaly jen Rusko, USA a Čína. Člověka na Měsíc zatím dostaly jen Spojené státy. (jaz)