Zlomový objev: NASA objevila na Marsu prastarý organický materiál a záhadný metan.

NASA učinila zajímavý objev. Na Marsu byl možná v minulosti život. Americké vozítko Curiosity našlo na rudé planetě pradávné stopy po organických látkách a zjistilo sezonní výkyvy hodnot metanu v atmosféře. 

O objevu informoval magazín Science.

Odborníci se shodli, že objev je významným krokem v hledání minulého či současného života na Marsu, ačkoli ho zatím nedokazuje. Nález organických látek, které jsou považovány za stavební kameny života, je totiž možné vysvětlit geologickými procesy.

„Pravděpodobnost, že se během budoucích misí najdou známky dávného života, pokud tam život byl, se tím zvýšila,“ uvedl Ashwin Vasavada z Laboratoře proudového pohonu (JPL) amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA).

Nyní zveřejněný nález organických látek není první, který byl na Marsu učiněn. Vozítko NASA organické stopy obsahující uhlík nalezlo ve skalním podloží starém 3,5 miliardy let, konkrétně v Galeově kráteru. Předpokládá se, že právě tam bylo kdysi mělké jezero.

Aparát Curiosity také zjistil, že v průběhu času se zvyšoval a snižoval obsah metanu v atmosféře. Vědci nevylučují, že změny hodnot měly biologický zdroj, nemohou to ale potvrdit. Většina metanu v atmosféře Země pochází z rostlinného a živočišného života, uvedla agentura AP.

Ke zjištění, zda organismy – například ve formě bakterií – na Marsu v minulosti skutečně žily, je nutné podle vědců vyslat na planetu ještě lepší robotické zařízení. Jako nejlepší možnost pak zmiňují dopravení vzorků přímo na Zemi.

Vozítko poháněné radioizotopovým termoelektrickým generátorem využívajícím přirozeného rozpadu plutonia 238 přistálo na Marsu ve velkém Galeově kráteru poblíž rovníku v roce 2012. Curiosity je první astrobiologickou misí NASA od 70. let, kdy Spojené státy vyslaly do kosmu sondy Viking.

NASA pošle v roce 2020 na Mars vrtulník. Helikoptéra má velikost softbalového míčku

(pel)