NASA vyšle v roce 2020 na Mars vrtulník.

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) plánuje poslat v roce 2020 na Mars kromě robotického vozítka poprvé také vrtulník. Tým NASA čtyři roky pracoval na tom, aby zmenšil funkční helikoptéru „na velikost softbalového míčku“ a snížil její váhu na 1,8 kilogramu. Žádný létající stroj těžší než vzduch ještě nebyl na jiné planetě zatím testován.

Informaci zveřejnil zpravodajský server BBC News.

Vrtulník byl speciálně vyvinut tak, aby byl schopen letu v atmosféře rudé planety, která je stokrát řidší než atmosféra Země.

Dvojice protiběžných rotorů autonomní helikoptéry se bude pohybovat rychlostí téměř 3000 otáček za minutu. To je podle NASA asi desetkrát rychleji než u standardních vrtulníků využívaných na Zemi.

„Aby dokázal létat v takto řídké atmosféře, museli jsme stroj vyrobit co možná nejlehčí, a přitom co možná nejvýkonnější,“ uvedl Národní úřad pro letectví a vesmír.

Vrtulník je rovněž opatřen solárními články k nabíjení lithium-iontových baterií a zahřívacím mechanismem. Ten udrží stroj v ideální teplotě během mrazivých marsovských nocí.

Mise NASA by měla odstartovat na Mars v červenci 2020. Vrtulník bude řízen ze Země. Během 30denního testovacího období by měl uskutečnit až pět delších letů do vzdálenosti až několik set metrů. Ve vzduchu by se měl během jednoho letu udržet až 90 vteřin.

Rudou planetu chtějí obsadit Rusové. Putin přikázal zahájit misi k Marsu již v roce 2019

Prezident Trump žádá neuvěřitelné technologie: USA pro ně poletí na Měsíc i na Mars

(pel)