Hazardní hráči loni v Česku prohráli 39,8 miliardy korun, jedná se o o půl miliardy víc než v roce 2016. Hned třetina prohraných peněz připadla na hraní na internetu, jehož trend je v poslední době vzrůstající.

Od loňska platí v Česku nový zákon o hazardních hrách. Umožnil vstup zahraničních provozovatelů na český trh i provozování her na internetu. Stanovil pravidla pro povolování a dozor, pro přestávky v hraní, maximální sázky i výhry. Omezil také reklamu.

Od loňského ledna je daň u technických her 35 procent, u ostatních 23 procent. Podle loňské vládní analýzy zákon o hazardu při projednávání ale doznal několik změn pod vlivem „hazardní lobby“. Upřednostnil se tak zájem herního průmyslu před zájmem veřejným, uvedla vládní analýza.

Podle ministryně financí v demisi Aleny Schillerové se daří díky zákonu hazard potírat.

„Od účinnosti zákona za rok a čtvrt klesl počet provozoven z 6400 v roce 2014 na 1200… Neříkám, že stav je naprosto uspokojivý, ale udělali jsme kus práce,“ uvedla Schillerová.

Kamenné herny jsou „bezpečnější“

Nutnost registrace hráčů a potřeba získat nová povolení pro herny a kasina způsobily prudký pokles tržeb kamenných heren a kasin v prvním čtvrtletí 2018 o více než polovinu. Tomu odpovídá i pokles počtu provozoven a automatů i v místech, kde neplatí žádné regulační vyhlášky.

Podle Unie herního průmyslu ČR lze ledna 2018 lze říci, že kamenná herna je pro hráče-spotřebitele bezpečnější prostředí než internetové kasino. Do herny musí hráč fyzicky přijít, registrovat se a hraje za desetinové sázky oproti online kasinu. Navíc má herna na rozdíl od internetu povinnou zavírací dobu od 2 do 10 hodin ráno.

Od roku 2017 legálně fungují internetová kasina, kde jsou ty samé hry, jaké dříve mohly být jen v kamenné herně. Jako v jiných oborech zábavy, hráči budou postupně přecházet ze silně regulovaných heren na svobodnější internet.

O tom svědčí zejména prudký růst oboru online kurzových sázek.

„Politici, zejména komunální, řeší regulaci kamenného hazardu, ale internetu se nevěnuje pozornost,“ stojí v prohlášení Unie herního průmyslu ČR.

(jaz)