Ruský návrh rezoluce odsuzující útok na Sýrii v RB OSN neprošel. Západní státy předložily svůj návrh.

Rada bezpečnosti OSN zamítla návrh rezoluce kritizující útoky na Sýrii, který předložilo Rusko. Francie, Velká Británie a Spojené státy pak předložily 12 partnerům v Radě bezpečnosti OSN svůj návrh rezoluce o Sýrii. Žádné datum hlasování nebylo stanoveno. Podle diplomatů je to tím, že Paříž, která návrh redigovala, chce čas pro „opravdová jednání“.

Návrh Západu mimo jiné odsuzuje nasazení chemických zbraní v Sýrii a požaduje vytvoření nového mechanismu pro nezávislé vyšetřování těchto útoků. Vyjednávání o předloženém návrhu mají podle agentury AFP začít v pondělí.

Podle AFP je to poprvé, co je Radě bezpečnosti OSN předložen tak mnohostranný návrh, který se kromě chemických zbraní týká i humanitárních a politických aspektů syrského konfliktu, trvajícího déle než sedm let.

Návrh rezoluce odsuzuje všechny případy nasazení chemických zbraní v Sýrii, zejména chemický útok na Dúmu 7. dubna, a navrhuje vytvoření nezávislého mechanismu pro vyšetřování a zjištění viníků těchto incidentů „na zásadě nestrannosti a profesionality“.

Návrh požaduje od syrských úřadů, aby plně spolupracovaly s Organizací pro zákaz chemických zbraní. Vyžaduje také nastolení „trvalého příměří“ a zajištění „neomezeného přístupu“ k humanitární pomoci po celé Sýrii.

V politické oblasti dokument požaduje, aby syrské úřady začaly „v dobré víře, konstruktivně a bez předběžných podmínek“ jednat s opozicí. Tato jednání, která naposledy v Ženevě na počátku března uvízla na mrtvém bodu, by se měla týkat vlády, ústavy, voleb, boje proti terorismu a opatření na posílení důvěry mezi znepřátelenými stranami.

Návrh také žádá, aby generální tajemník OSN podal zprávu o uplatňování rezoluce během dvou týdnů od jejího přijetí.

Ruský návrh rezoluce Rada bezpečnosti OSN v sobotu zamítla. Moskva raketový útok USA, Británie a Francie proti Sýrii důrazně odsoudila.

Podle prezidenta Vladimira Putina je úder aktem agrese vůči suverénnímu státu a dál zhorší humanitární situaci v zemi – kvůli útoku svolal v sobotu mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN.

Ruští zákonodárci se sešli s Asadem

Ruští zákonodárci navštívili po útocích syrského prezidenta Bašára Asada. Syrský prezident podle ruských agentur skupině ruských zákonodárců řekl, že údery západními raketami na jeho zemi z noci na sobotu byly aktem agrese.

Citovaní zákonodárci rovněž uvedli, že Asad měl „dobrou náladu” a ocenil sovětské systémy protivzdušné obrany, které dnes Sýrie používá při odrážení západních útoků.

Agentury také informovaly, že tématem rozhovoru nebyla dodávka ruských systémů protivzdušné obrany, Asad ale podle nich přijal pozvání na návštěvu sibiřského Chantymansijskéoho autonomního okruhu.

Západ zaútočil na Sýrii: Obrana zneškodnila 71 amerických raket ze 103

Rusko chce Sýrii dodat novější systém protiraketové obrany S-300

(pel)