Američané zaútočili raketami na Sýrii, přidali se k nim i Britové a Francouzi.

Západ zaútočil na Sýrii. Americký prezident Donald Trump nařídil zaútočit proti Sýrii v reakci na údajný chemický útok ve městě Dúmá, který přičítají USA Asadovu režimu. K zásahu Američanů se připojily také Francie a Británie. Syrská protivzdušná obrana sestřelila 71 ze 103 raket s plochou dráhou letu, uvedl náčelník ruského generálního štábu Sergej Rudskoj.

„Podle stávajících informací bylo nasazeno 103 raket s plochou dráhou let. Syrské prostředky protivzdušné obrany, které tvoří komplexy sovětského původu, úspěšně odrazily údery vzdušných a námořník sil. Sestřeleno bylo 71 střel s plochou dráhou letu,“ řekl Rudskoj.

Informace nebyla potvrzena z druhé strany. Spojené státy a jejich spojenci přesný počet vypálených raket nezveřejnily.

Už dříve ruské ministerstvo obrany uvedlo, že ruské systémy protivzdušné obrany nezasáhly a všechny rakety sestřelily syrské protiraketové systémy.

V syrské metropoli svědci ohlásili nejméně šest hlasitých výbuchů, na internetu se objevila videa odpalovaných raket syrské protivzdušné obrany.

Američané odpálili asi stovku střel Tomahawk

Zdroj z Pentagonu pro agenturu Reuters uvedl, že při útoku byly použity střely s plochou dráhou letu Tomahawk, jejichž cílem byla řada cílů v Sýrii.

„Právě probíhá kombinovaná operace ve spolupráci s ozbrojenými složkami Francie a Spojeného království,“ prohlásil podle BBC Trump.

Trump oznámil, že ke Spojeným státům se připojily také Francie a Británie. Všechny tři země bojují proti barbarství, upozornil prezident s odkazem na chemický útok, který Západ přičítá syrskému režimu.

Britská premiérka Theresa Mayová potvrdila, že vydala povolení britským silám v zahraničí ke koordinovaným a cíleným úderům s cílem omezit chemické kapacity syrského vládnoucího režimu.

Francouzské zapojení potvrdil prezident Emanuel Macron.

„Nemůžeme tolerovat opakované použití chemických zbraní. Je to nebezpečí pro syrský lid i naši kolektivní bezpečnost,“ stojí v jeho prohlášení.

Putin útok odsoudil 

Šéf Pentagonu James Mattis uvedl, že se jedná o jednorázový úder, jehož cílem je odradit syrského prezidenta Bašára Asada od dalšího použití chemických zbraní. Armáda podle něj udělala vše pro to, aby se vyhnula civilním obětem. Akce trvala asi 70 minut.

Podle Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) byla zasažena tři výzkumná střediska – dvě v Damašku a jedno v oblasti Homsu. Rakety dopadly také na pět vojenských základen a skladů elitních syrských sil v oblasti metropole.

Rusko raketový útok USA, Británie a Francie proti Sýrii důrazně odsoudilo. Podle prezidenta Vladimira Putina je úder aktem agrese vůči suverénnímu státu a dál zhorší humanitární situaci v zemi – kvůli útoku svolá mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN.

Česká diplomacie útok na Sýrii podpořila, Hrad ho zavrhnul

Zatímco česká diplomacie spojenecký útok na Sýrii podpořila, podle Hradu mělo být vojenské řešení situace až poslední možností. Na twitteru to uvedl mluvčí českého prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček. Zároveň slovně napadl novináře, neziskové organizace a kritiky prezidenta Zemana, že podporují válku.

Loni prezident Zeman uvedl, když tehdy USA zaútočily po chemickém útoku na syrskou vojenskou základnu nedaleko Homsu, že by byl ochoten považovat americký útok za oprávněný, pokud ze zmíněné základny byl skutečně veden útok chemickými zbraněmi.

České ministerstvo zahraničí k nočnímu útoku na Sýrii uvedlo, že je to jasný vzkaz komukoli, kdo by chtěl v chemických útocích v Sýrii pokračovat. Podle ministerstva by se ale mělo hledat politické řešení konfliktu.

„Společně s EU a dalšími spojenci vyzýváme všechny aktéry konfliktu, aby přispěli k deeskalaci a obnovili mírová jednání k nalezení politického řešení,“ uvedla česká diplomacie v tiskovém prohlášení.

(pel)