Migranti se nechávají v Řecku zatknout, aby tak získali pobyt. v Evropské unii.

Stovky uprchlíků ze Sýrie se nechávají v Řecku zatknout. Chtějí tak získat dočasné povolení k pobytu v Evropské unii (EU). Nápor běženců, kteří se do Řecka dostali převážně přes Turecko, v posledních dnech ještě zesílil po hrozbě Ameriky zaútočit na Sýrii.

Zprávu uveřejnily Novinky.cz.

Od lednového zahájení ofenzivy turecké armády v severní Sýrii a dobytí tamního města Afrín, které drželi Kurdové, hlásí policie na severu Řecka nárůst nelegálních přechodů hranic.

Stovky migrantů se shromáždily před policejní stanicí v Soluni. Uprchlíci tam čekají na formální zatčení, díky němuž získají dočasné povolení k pobytu v EU.

Počet nově příchozích v posledních dnech navíc podle policejního mluvčího Dimitrise Beliakidise prudce vzrostl kvůli hrozbě odvetného útoku Západu na Sýrii za údajné použití chemických zbraní.

Počet přistěhovalců však roste už od lednové invaze Turecka na sever Sýrie, kde obsadilo oblast u Afrínu. Tu kontrolovala kurdská milice YPG. Před tureckou armádou tam uteklo nejméně 160 tisíc lidí. Většina zamířila do oblastí kontrolovaných vládou Bašára Asada, ale další prchli do Turecka.

Většina rodin žádá o umístění do nějakého z řeckých uprchlických táborů. Uprchlíkům ze Sýrie a dalších zemí sužovaných válkou je obvykle povoleno v zemi zůstat minimálně 30 dní.

(pel)