Evropu podle OSN čeká další migrační vlna.

Evropě hrozí další migrační vlna. Tu prý může vyvolat přesunování členů Islámského státu (IS) z Blízkého východu do regionu afrického Sahelu, kde žije zhruba 500 milionů obyvatel. Před další vlnou varoval výkonný ředitel Světového programu pro výživu (WFP) David Beasley.

Podle Beasleyho zamířilo mnoho členů IS do regionu afrického Sahelu, aby tam vyhledali další extremistické skupiny, jako jsou Al-Káida, Boko Haram či Šabáb.

„Pokud evropští politici nepomohou zemím Sahelu získat stabilitu a zajistit potraviny, může Evropu čekat mnohem větší migrační krize, než byla ta vyvolaná konfliktem v Sýrii,” uvedl Beasley v rozhovoru, který zveřejnila agentura AP.

„Mluvíme o oblasti Sahelu s 500 miliony obyvatel, takže Sýrie se může ve srovnání s tím jevit jako kapka,” řekl.

K Sahelu patří Burkina Faso, Čad, Niger, Mali a Mauritánie. Rozkládá se na ploše více než tří milionů kilometrů čtverečních, na severu s ním sousedí Sahara. Oblast postihují sucho i záplavy a trvalé problémy se zajištěním potravin.

Členové IS přicházejí podle Beasleyho do „velmi destabilizované oblasti, na jejíž řízení mají vliv klimatické změny“.

„Pronikají tam, dělají nábor, používají jídlo jako prostředek tohoto náboru s cílem vyvolat destabilizaci, a to může znamenat masovou migraci do Evropy. Jedna žena vedle druhé vám řekne, že její manžel se nechtěl přidat k IS ani k Al-Káidě, ale neměli jídlo, a když nemáte čtrnáct dní čím nasytit syna nebo dceru a nabídne se vám možnost upsat se IS, tak se upíšete,” řekl Beasley

V Sahelu působí organizace islámských radikálů a loni v únoru se skupina těchto pěti států dohodla na sestavení jednotky o síle 5000 lidí. Má bojovat proti extremistům, organizovaném zločinu a převáděčství. Experti OSN ve své zprávě konstatovali, že členové IS a Al-Káidy působící v Mali ohlásili, že budou proti této jednotce bojovat společně.

(jaz)