Zatímco jablkům na českém trhu hrozí zánik, v pěstování řepky olejky jsme přeborníci. Její hlavní pěstitel je totiž předsedou vlády...

Ve skladech českých ovocnářů ubývají jablka. K začátku března jich bylo necelých 20 tisíc tun, což je oproti pětiletému průměru o čtyři procenta méně. Pokud by se český trh měl spolehnout jen na ně, byla by teoreticky vyprodána do léta. Na nedostatku jablek se projevuje loňská neúroda v hlavních pěstitelských zemích Evropy.

K začátku února bylo v Evropě ve skladech jen 2,4 milionu tun jablek, což bylo meziročně o 1,1 milionu tun méně. Byla to nejnižší zásoba v Evropě za posledních deset let. Česko je na jablkách z ciziny závislé, dovoz zajišťuje přes polovinu české spotřeby.

Ovocnáři odhadují, že do konce června by se do Česka mohlo dovézt až 25 tisíc tun jablek.

Současná poptávka po jablkách je v Česku nižší než v minulých letech, a to kvůli vyšším cenám. V polovině letošního února se kilogram jablek v obchodech podle Českého statistického úřadu v průměru prodával za 36,40 koruny, zatímco ve stejném období loni cena byla 30,27 Kč/kg. Zdražení tak činilo 20 procent. Nižší ceny jablek se dají čekat až s novou sklizní. Jablka jsou v Česku ovocem s nejvyšší spotřebou na úrovni 24 kilogramů na osobu.

Současné vysoké ceny jablek odpovídají situaci na evropském trhu, kde ceny určují hlavní pěstitelské země jako Polsko a Itálie. Právě úroda v Polsku, které je největším pěstitelem jablek v Evropě, byla zásadně postižena loňskými jarními mrazy. Zásoba jablek v Polsku v únoru činila pouhých 660.000 tun, zatímco loni byla 1,03 milionu tun. Obdobně v Itálii zásoba klesla na 680.000 tun z loňských 1,14 milionu tun.

(jaz)