Celkové zadlužení českých občanů se vyšplhalo na 2,14 bilionu korun.

Jaký stát, takoví občané. Státní dluh České republiky roste, když na konci roku 2017 dosáhl 1,62 bilionu korun. Stejně tak se ale zadlužují i samotní obyvatelé. Jejich celkové zadlužení se vyšplhalo na závratných 2,14 bilionu korun. Vyplynulo to z údajů, které zveřejnily Bankovní a Nebankovní registr klientských informací.

Na celkové výši dluhu se ze 79,5 procenta podílel dlouhodobý dluh, jehož výše se meziročně zvýšila o 9 procent (147,7 miliardy) a dosáhla 1,7 biliónu korun. Objem krátkodobého dluhu meziročně vzrostl o 7,3 procenta (29,8 miliardy) na 439,5 miliardy korun.

Rychlý nárůst objemu celkového zadlužení je dán především rostoucími částkami, které si lidé půjčují. Průměrná částka krátkodobého úvěru stoupla o 7,4 procenta na 180 tisíc. Půjčky na bydlení jsou v průměru o 9,4 procenta vyšší. Průměrný český klient na takových půjčkách dluží 1,5 miliónu korun.

Zároveň významně klesá objem takzvaného dluhu ohroženého nesplácením. Ten je definován jako takový dluh, u něhož nebyly zaplaceny tři po sobě jdoucí splátky. Jeho objem klesl na konci roku meziročně o pět miliard na 39 miliard korun.

Z regionů jsou nejzadluženější obyvatelé Prahy, kde většinu objemu dluhů tvoří úvěry na bydlení. Na průměrného Pražana připadá dluh 285 tisíc korun. Ve Středočeském kraji připadá na jednoho obyvatele v průměru dluh ve výši 244 tisíc korun. Naopak v Ústeckém kraji průměrný obyvatel dluží 146 tisíc korun a úvěry na bydlení tvoří jen 68,5 procenta celkového zadlužení v tomto kraji.

(jaz)