Čeští obyvatelé by už nemuseli pracovat 40 hodin týdně. O zasazení kratšího pracovního týdne se zasazují odbory. Podle návrhu, který zmínil předák odborů Josef Středula, by měli Češi pracovat namísto 40 hodin jen 37,5 hodiny týdně. Premiér v demisi Andrej Babiš to ale nepovažuje v tomto volebním období za reálné.

Předák Českomoravské konfederace odborových svazů Středula upřesnil, že požadavek představí koncem dubna na sjezdu největšího odborového svazu v tuzemsku.

Někteří odboráři mají představu, že by se požadavek mohl objevit už v kolektivních jednáních na rok 2019. Pokud by prošel, Česko by se přiblížilo zemím, jako je Francie či Německo, kde lidé pracují výrazně méně. Nejméně přitom z vyspělých států pracují Němci (1 363 hodin ročně), naproti tomu Češi stráví ročně v práci 1 770 hodin.

Hospodářská komora není zásadně proti, avšak poukazuje stejně jako Svaz průmyslu a dopravy na to, že ČR na to není ještě připravena a nemá dostatečnou produktivitu práce.

Český pracovní týden standardně trvá 40 hodin, respektive 42,5 hodiny včetně přestávek.

Skeptický je k podobným nápadům předseda vlády v demisi Andrej Babiš.

„Nástup digitalizace je na dlouhé roky. Průmysl 4.0 není pořádně ještě ani v Německu. Naše produktivita je stále nízká. V současnosti to v podstatě udělat nejde, ale v delším horizontu je zkrácení pracovní doby možné. Nemyslím si, že by to naše vláda stihla v aktuálním volebním období,“ uvedl Babiš.

(jaz)