Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) zvažuje, že opět osloví ODS s nabídkou účasti ve vládě. Občanští demokraté ale trvají na tom, že o vládě vyjednávat nebudou. Lídr ANO svým postojem navíc naštval ČSSD.

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) znovu zvažuje, že nabídne ODS účast ve vládě. První místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija v reakci na to uvedla, že pokud chce lídr ANO jednat s ODS, musel by programově udělat kotrmelec o 180 stupňů. Babišovy výroky navíc naštvaly šéfa sociálních demokratů Jana Hamáčka.

„Přemýšlím o tom, musím se poradit s kolegy. Měla by to být nabídka o programu a o účasti ve vládě,” uvedl Babiš v Otázkách Václava Moravce na dotaz, zda  ANO opět osloví s nějakou nabídkou občanské demokraty.

Občanským demokratům opakovaně vyčítal, že s ním šéf ODS Petr Fiala nechce jednat, byť strana oceňuje zahraniční politiku, kterou menšinový kabinet prosazuje.

ODS ale trvá na tom, že o vládě vyjednávat nebude.

„Pro nás je nejdůležitější program. Zatím ale programově šel Andrej Babiš na ruku KSČM a SPD, dokonce má s nimi expertní týmy. Pokud chce jednat s ODS, musel by programově udělat kotrmelec o 180 stupňů. Jeho výzvy ODS přes média slyšela už mnohokrát a byly to většinou jen plané řeči,“ uvedla první místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija pro server E15.cz.

Podle předsedy ODS Petra Fialy by si měl Babiš přestat dělat z voličů legraci.

„Nevím, o čem Andrej Babiš přemýšlí, ale vidím, co opravdu dělá. Ve všech důležitých hlasováních se jeho vláda opírá o SPD a KSČM a společně potápí naše návrhy,“ uvedl mimo jiné na Twitteru.

Prozatím ANO jedná o podpoře a programu vlády s komunisty, SPD a sociálními demokraty. Právě předseda ČSSD Jan Hamáček ale na Twitteru ostře reagoval na Babišovy výroky o případném jednání s ODS.

„Pokud se chce Andrej Babiš radit s kolegy, zda vyjednávat o vládě s ODS a prosazovat pravicovou politiku, tak za ČSSD můžeme jednání hned ukončit.“

První místopředseda strany Jiří Zimola uvedl, že se v postojích předsedy ANO ztrácí.

(pel)