Americká ochranářská opatření mohou postihnout vývoz českých firem za zhruba 200 miliónů dolarů (asi 4,2 miliardy korun) ročně. Uvedlo to ministerstvo průmyslu a obchodu. USA chtějí podle prezidenta Donalda Trumpa uvalit 25procentní clo na dovoz oceli a desetiprocentní na import hliníku.

Podle ministra průmyslu a obchodu Tomáše Hünera země EU nyní diskutují, jak ochránit evropský trh, včetně českých producentů. Od vyjednávání dohody o volném obchodu se tak evropsko-americké hospodářské vztahy dostaly do opačné pozice vytváření nových překážek. Evropské země budou nuceny na kroky USA reagovat.

Světové trhy jsou v současnosti poznamenány nadbytečnými výrobními kapacitami oceli. Mohou za to i státní dotace v některých zemích, které jsou v rozporu s obecně platnými obchodními pravidly. Křiví tak ceny suroviny i výrobků. S tímto problémem se potýkají také čeští výrobci. Současné nesystémové kroky americké administrativy ale podle ministra nejsou správným řešením, protože nepostihují původce problému a nepovedou ke zlepšení situace pro nikoho, ani pro Spojené státy.

Postižená produkce z ČR nepředstavuje vysoké procento vývozu ocelářského sektoru, pro některé konkrétní výrobky je ale americký trh významný. Příkladem jsou pažnice pro těžební sektor, který zažívá v USA boom díky břidlicovému plynu. Do USA se vozí až 70 procent české produkce. Také pro bezešvé a duté trubky tvoří USA více než 40 procent odbytu. Problémem bude podle Hünera ale spíše odklon obchodu. Pokud se pro dovozy uzavře americký trh, volné zboží může ještě více pokřivit již tak přesycený trh s ocelí.

U diskutovaných cel na dovozy některých výrobků z USA se podle ministerstva průmyslu není třeba obávat dopadů na ČR. Evropská komise zveřejní seznam možných výrobků pro vyrovnávací opatření. Případná cla budou volena tak, aby neohrozila zpracovatele ani spotřebitele, a budou konzultována se všemi, koho by se mohla dotknout, uvedlo ministerstvo.

(jaz)