Miloš Zeman označil programové prohlášení vlády za švédský stůl, kde si každý vybere, co chce.

Prezident Miloš Zeman přišel do Sněmovny, aby podpořil menšinovou vládu Andreje Babiše (ANO). Prezident označil program vlády jako švédský stůl, kde si každý může vybrat, co chce. Poslanci by v případě Babiše měli podle Zemana ctít presumpci neviny a neměli by si hrát na vyšetřovatele kauzy Čapí hnízdo, v níž Babiš figuruje.

Pokud Babišova menšinová vláda nezíská důvěru, dá prezident vítězi voleb dostatečný prostor, aby mohla proběhnout jednání, která budou směřovat k většinové vládě nebo menšinové vládě s tolerancí nebo podporou některých subjektů.

Prezident však překvapil, když uvedl, že při druhém pokusu o sestavení vlády bude Zeman po Babišovi požadovat předem alespoň 101 podpisů poslanců, kteří jeho kabinet podpoří. Až poté by ho opět jmenoval premiérem.

Zeman hovořil také o programovém prohlášení vlády. To označil „za švédský stůl“, kde si každý může vybrat, co chce. Současná hlava státu podpořila zákon o obecném referendu, přímou volbu starostů, hejtmanů a primátorů.

Zeman rovněž vyzval poslance, aby ctili v případě Babiše ctili presumpci neviny.

„Od starořímských dob platí presumpce neviny. A presumpce neviny říká, že na obviněného je potřeba pohlížet jako na nevinného do doby, dokud není odsouzen,” řekl.

Požádal politiky, aby si nehráli na policisty, státní zástupce a na soudce.

„Nechte pracovat orgány činné v trestním řízení,“ uvedl prezident.

Babiš apeloval na poslance, aby ho podpořili

Po Zemanově vystoupení Babiš představil programové prohlášení vlády. Jako prioritu uvedl například digitalizaci a zlepšení elektronické komunikace s úřady.

„Pokud důvěru nezískáme, jsme otevřeni. Naše hnutí je pro všechny, a proto si myslím, že ve finále byste nás měli podpořit,” zakončil Babiš své vystoupení.

Babišovi připadá Zemanův požadavek na garanci většinové podpory ve Sněmovně před druhým pokusem o sestavení vlády standardní a logický.

Kalousek: Programové prohlášení vlády je jako bonboniéra 

Šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek připomněl Babišovu spolupráci s StB i jeho trestní stíhání.

„Pokud vláda důvěru nezíská, tak předpokládám, že se omezí na běžnou správu země, nebude činit závažná politická rozhodnutí s dlouhodobým dosahem a nelze počítat s tím, že my bychom vládě bez důvěry taková rozhodnutí podpořili,“ řekl Kalousek.

Programové prohlášení Babišovy vlády je podle Kalouska jako bonboniéra, ale Babiš podle něj sliby plnit nehodlá a chystá šmírovací stát.

„Lhář nám doporučil někoho, o kom víme, že lhal, a je podezření, že i kradl. A my mu máme věřit?” pozastavil se Kalousek nad doporučením prezidenta Miloše Zemana, který se na podporu Babiše a jeho vlády vyslovil.

Okamura: Více než 70 % voličů Babiše nechce

Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomio Okamura zopakoval, že ani jeho hnutí vládu nepodpoří. Nerealizuje totiž program SPD a nepozvala hnutí do vlády.

Babiš se bojí hnutí SPD, ale musí si uvědomit, že ANO dostalo ve volbách víc než 29 procent, takže víc než 70 procent voličů si nepřeje Babiše ani hnutí ANO, dodal Okamura.

Fiala: Na vládě se domluvil jen Babiš a Zeman

ODS podle Fialy nynější vládu nepodpoří, protože se na ní domluvili jen prezident Zeman a Babiš.

Česká pirátská strana nemůže dát důvěru Babišově vládě podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše z několika důvodů. Kritizoval například zavádění elektronické evidence tržeb v předchozí vládě, v níž byl Babiš ministrem financí, nebo působení hnutí ANO na pražském magistrátu.

Farský: Babiše omezuje jeho minulost

Podle šéfa poslanců STAN Jana Farského Babiš není svobodný člověk.

„Nemůže se chovat, jak sám uzná za vhodné. Nemůže jednat v zájmu občanů, protože ho omezuje jednak jeho minulost, ale také současnost,“ dodal s poukazem privatizaci společnosti Unipetrol i na stíhání v kauze Čapí hnízdo.

Podle Farského se Babiš nemůže plně věnovat řízení země.

„Představte si, že vám a vaší rodině hrozí až 10 let vězení, za to, co jste udělal v postatě vy,“ doplnil.

Prezidentský Armagedon: Volba Zemana by v zemi zakořenila zhoubný babišismus

(pel)