Carles Puigdemont se chystá kandidaturu na předsedu katalánské vlády představit prostřednictvím videokonference přes internet.

O úřad předsedy katalánské vlády se bude znovu ucházet Carles Puigdemont. Madridem stíhaný katalánský expremiér suverénně vyhrál předčasné volby do tamního parlamentu v prosinci a o křeslo předsedy vlády se chce ucházet přes internet. Puigdemont je v současnosti v Belgii, ve Španělsku mu totiž stále hrozí zatčení.

V prosincových volbách zvítězila strana Ciudadanos (katalánsky Ciutadans), která je proti odtržení Katalánska od Španělska a která bude mít v novém katalánském parlamentu 37 křesel.

Druhá skončila koalice katalánského expremiéra Carlese Puigdemonta Společně pro Katalánsko (JxCat), která získala 34 mandátů.

Třetí skončila se 32 mandáty Republikánská levice Katalánska (ERC), jejíž lídr Oriol Junqueras je od začátku listopadu ve vazbě kvůli snahám o nezávislost Katalánska.

Strany Společně pro Katalánsko, Republikánská levice Katalánska a Kandidátka lidové jednoty mají ve 135členném parlamentu 70 mandátů. Je to tedy o tři méně než po volbách v roce 2015.

Puigdemont se chystá kandidaturu v parlamentu koncem měsíce představit prostřednictvím videokonference, nebo deleguje tímto úkolem jiného poslance. Expremiér je totiž v Bruselu a při návratu do Španělska mu hrozí zatčení a vazba. Puigdemont na twitteru napsal, že se do vlasti vrátí až jako legitimní premiér.

„My, kteří chováme úctu k parlamentu, odmítáme, aby byl katalánský premiér uveden do úřadu přes internet,“ komentovala takovou možnost Inés Arrimadasová.

Také členka vedení socialistů Adriana Lastraová řekla, že socialisté se obrátí na ústavní soud, pokud separatisté uvedou do úřadu kandidáta prostřednictvím videokonference. Převzetí funkce přes internet se budou snažit zabránit i lidovci, podle jejich národního koordinátora Fernanda Martíneze by byl takový krok stejně neplatný.

(pel)