Jeff Bezos využil prodejní akci Černý pátek k nárůstu hodnoty majetku a dostal se do čela světových miliardářů.

Šéf Amazonu Jeff Bezos předběhl Billa Gatese na čele žebříčku světových boháčů. Hodnota Bezosova majetku dosáhla 100 miliard dolarů (2,4 bilionu Kč). Bezosovi pomohly tržby za prodej v akci Black Friday, díky kterým hodnota akcií Amazonu poskočila o více než 2 procenta.

Majetek zakladatele internetového obchodu Amazon se vyhoupl na 100,3 miliardy dolarů. Bezos se tak stal prvním miliardářem, jehož majetek dosáhl 12ciferné hodnoty od roku 1999, kdy se to povedlo zakladateli softwarové společnosti Microsoft Billu Gatesovi.

Akcie Amazonu, kterých Bezos vlastní zhruba 17 procent, stouply za den o 2,5 procenta. Za dosavadní část letošního roku akcie Amazonu zpevnily o 58 procent a díky tomu do majetku jeho zakladatele přibylo 34 miliard dolarů.

Na začátku letošního roku byl přitom Bezos až čtvrtým nejbohatším člověkem světa. Na prvním místě krátce stanul už v červenci, kdy na tomto postu vystřídal Billa Gatese.

Hodnota Gatesova majetku se odhaduje na téměř 90 miliard dolarů.

Firma Amazon zahájila internetový prodej v roce 1995 a zpočátku nabízela především knihy. Vedle Amazonu založil Bezos v roce 2000 také společnost Blue Origin, která vyvíjí technologie pro komerční lety do vesmíru. V roce 2012 koupil americký list The Washington Post. (sfr)