ODS připraví zákon, který má omezit kroky Babišovy menšinové vlády bez důvěry. Důvodem je podle šéfa občanských demokratů Petra Fialy pokračující "mocenský pakt" Andreje Babiše a Miloše Zemana.

ODS chce v Parlamentu prosadit omezení pravomocí menšinové vlády Andreje Babiše (ANO). Občanští demokraté proto připraví zákon, který by měl omezoval některé Babišovy kroky v jeho připravované vládě bez důvěry Sněmovny. Návrhy ODS směřují proti rostoucímu mocenskému paktu Miloše Zemana a Andreje Babiše.

„Z toho důvodu ODS na nejbližší možné schůzi navrhne usnesení, které vyzve nově vznikající vládu, pokud nebude mít důvěru, aby se zdržela všech kroků, které jsou nad rámec běžné správy jednotlivých resortů. Vyzveme také vládu, aby nečinila žádné nevynucené personální změny zejména v bezpečnostních a zpravodajských službách,” zdůvodnil kroky ODS Fiala.

„Jde třeba o služební zákon, reorganizace úřadů, odvolávání šéfů tajných služeb. Na to má legitimitu pouze vláda, která získá důvěru,“ uvedl předseda poslaneckého klubu Zbyněk Stanjura.

Podle Stanjury nikdo nemá záruky, jak dlouho vláda bez důvěry může trvat.

„Chybí tu politická kultura, tak musíme přistoupit k legislativnímu řešení,” doplnil.

Fiala připravovaný návrh zdůvodnil tím, že šéf hnutí ANO Andrej Babiš sestavuje menšinovou vládu bez toho, aby s někým vůbec seriózně jednal o většinovém kabinetu.

Dalšími důvody jsou podle něj výroky prezidenta Miloše Zemana, ve kterých hlava státu avizovala, že v případě neúspěchu podpoří Babiše i dalšími pokusy sestavit vládu a že nepřipustí předčasné volby. Nic podle šéfa ODS nenapovídá, že by tento „mocenský pakt“ Babiše se Zemanem dál nepokračoval.

Vznikající menšinové vládě přitom zatím nepřislíbil toleranci nikdo, s výjimkou komunistů. Ale protože KSČM má jen 15 poslanců a ANO 78, Babišovi by tak nestačilo ani to, kdyby komunisté pro jeho vládu zvedli ruku. Na svou stranu by musel získat ještě nějaké další poslance.

(pel)